"pozitívnych" prekvapení. Cena plynu pre domácnosti sa napríklad zvýši o 25 percent, Slovenské elektrárne by pre zmenu nenamietali, ak by im ministerstvo financií schválilo väčšie zvýšenie cien elektrickej energie, než len o slabých o 20 percent. Monopolné Slovenské telekomunikácie pod správou Deutsche Telekom už avizovali 30-percentné zvýšenie mesačného paušálu za používanie telefónnej linky, hoci ceny samotných hovorov zatiaľ zostávajú zachované. Slovenská pošta navrhuje 10-percentné zvýšenie cien pre domáci poštový styk, pričom medzinárodné zásielky by mali byť drahšie o 20 až 30 percent.
Síce nie už od Nového roku, ale až od februára by sa mali "upraviť" aj ceny za cestovanie vlakmi a autobusmi. Keďže synonymum slova upraviť znamená v slovenčine zvýšiť, vyjde nás tak presun vlakovými súpravami Železníc SR drahšie o 15 percent a autobusmi SAD o "symbolických" 10-20 percent, pričom sa postupne odbúrajú aj niektoré zľavy.
Na tieto mimoriadne 'milé' správy zareagovali v piatok aj poslanci NR SR, ktorí vyše pol miliónu stavebným sporiteľom na Slovensku znížili maximálnu výšku štátnej prémie z 30 na 25 percent. V praxi to znamená, že k 31. 12. im štát naposledy prispeje na ich bývanie sumou 6000 Sk, pričom od budúceho roka to už maximálne len 4500 Sk. Uplynulý piatok však poslanci parlamentu odklepli aj zvýšenie povinných odvodov zamestnancov do fondu dôchodkového poistenia Sociálnej poisťovne z 5,9 na 6,4 percenta, od čoho si sľubujú dodatočné zdroje vo výške okolo jednej miliardy. Dnes sa zrejme dočkáme aj schválenia novely zákona o zdravotnom poistení, podľa ktorej budú platiť ekonomicky aktívni občania platiť na zdravotné poistenie nie 3,7 ale až 4 percentá z vymeriavacieho základu. Ako sa nechal počuť minister podvýživeného zdravotníctva Roman Kováč, na budúci rok by táto zmena mala priniesť na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti pre občanov sumu zhruba 767 miliónov korún.
MT: Kto všetko tieto zvýšenia odvodov do poistných fondov zaplatí?
Nuž budú to všetci ešte zamestnaní občania už aj s pracujúcimi dôchodcami, korých to podľa našich prepočtov vyjde priemerne na 1000 Sk ročne. Každý zamestnaný občan doteraz platí zo svojej hrubej mzdy 12 percent odvodov do poistných fondov (tzv. nemocenské 1,4 percenta, dôchodkové 5,9 percenta, zdravotné 3,7 a príspevok na poistenie v nezamestnanosti 1 percento) a zvyšných 38 percent za neho odvádza zamestnávateľ. Keďže sa však odvody do fondu dôchodkového poistenia zvýšili z 5,9 na 6,4 percenta a zdravotné poistenie po terajšom schválení vzrastú z 3,7 na 4 percentá, pocítia to od Nového roka vo svojej peňaženke práve naši neustále chudobnejúci občania.
Pri hrubom príjme 5000 Sk poklesne ich čistý plat o 40 Sk zo súčasných 4 256 na 4 216 Sk (vo všetkých prípadoch sme počítali s fyzickými osobami, ktoré si neuplatňujú odpočítateľné položky na deti). O niečo viac schudne peňaženka ľuďom s hrubým príjmom 10 000 Sk, ktorí nájdu na výplatnej páske len 8 060 namiesto doterajších 8 128 Sk, teda rozdiel 68 Sk. O rovných 105 korún pocítia zvýšenie odvodov ľudia zarábajúci 20 000 hrubého (15 115 oproti 15 250 Sk) a pre porovnanie najhoršie na tom budú tí, ktorým zamestnávateľ dáva 30 000 hrubého (doteraz 21 850 čistého vs. 21 660 Sk od 1. januára).
V globále nám to vychádza tak, že každý pracujúci človek prispeje na plátanie dier Sociálnej poisťovne a zdravotných poisťovní sumou dosahujúcou takmer jedno percento čistého platu. Nie je to síce veľká suma, avšak keď z každej hypoteticky zarobenej koruny odvedie zamestnanec spolu so zamestnávateľom 50 halierov do rôznych poistných fondov a zo zvyšných 50 halierov platí štátu ešte dane podľa výšky svojho príjmu, dostáva sa to už do iného svetla... A to hovoríme len o priamych daniach, ktorých neklesajúcu výšku si každý mesiac môžeme pozrieť na výplatných páskach. Nuž, aj v budúcom roku sa teda musíme ešte viac uskromniť. Otázkou ale zostáva, koľko ďalších "päťročníc" s takýmito "pozitívnymi" vyhliadkami nás ešte čaká... Kiežby rok 2001 bol začiatok tej poslednej...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.