zamestnancov Vihorlatu v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (BOZP), a v oblasti pracovno-právneho poradenstva. Zúčastnili sa na ňom predseda Rady OZ KOVO Emil Machyna a podpredseda Peter Janíček. OZ KOVO zorganizoval túto akciu s vedomím a súhlasom správcu konkurznej podstaty Eugena Gališina. Nakoľko sa podarilo naplniť snahy organizátorov podujatia, sme sa opýtali ďalšieho z účastníkov podujatia, člena predsedníctva Rady OZ KOVO Jozefa Balicu.
"Záujem zo strany zamestnancov o pracovno-právne poradenstvo predčil naše očakávania. Bezplatne ho poskytovali naši právnici a špecialisti z Bratislavy, Banskej Bystrice a Prešova. So zamestnancami sme diskutovali na témy pracovno-právne vzťahy, pracovno-právne nároky, či mzdové nároky. Hovorili sme o všetkom čo ľudí zaujíma, keď je firma v konkurze. Ľudia chceli poznať odpovede na tému odstupného, ako je to pri rozväzovaní pracovného pomeru s výpovednými lehotami a podobne. Keďže záujem o túto službu bol až nečakaný, dohodli sme sa, že v prípade záujmu sa uskutoční aj v iných podnikoch. Sprostredkovateľmi budú závodné výbory. Myslíme si, že zodpovedanie mnohých otázok a nejasností vedie k upokojeniu situácie a zníženiu určitej nervozity, ktorá v organizáciách predsa len je."
Podľa avizovaného programu sa toto podujatie malo zamerať aj na problematiku ochrany a bezpečnosti pri práci.
"Právo tejto kontroly vyplýva odborárom zo Zákonníka práce. Preto sa na akcii zúčastnil aj inšpektor BOZP odborového zväzu KOVO. Prešli sme všetky pracovné priestory, oboznámili sme sa s podmienkami a stavom prideľovania osobných ochranných prostriedkov a so všetkým, čo súvisí s problematikou bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Z kontroly sa vypracuje protokol a o prípadných nedostatkoch budeme informovať zamestnávateľa, v našom prípade správcu konkurznej podstaty, aby tieto nedostatky odstránil. Na záver sa uskutočnil míting zamestnancov Vihorlatu. Popravde treba povedať, že účasť zamestnancov nebola adekvátna k ich celkovému počtu v podniku."
Čomu to pripisujete?
"Zrejme tu vládne apatia a určité očakávania, ktoré súvisia s avizovaným hromadným prepúšťaním. Iste viete, že už sú vypracované menné zoznamy približne 250 ľudí, ktorí budú musieť brány fabriky opustiť."
Ako bude OZ KOVO postupovať ďalej? Na začiatku týždňa rokovala Vláda SR o DMD Holdingu a tiež o Vihorlate. Boli na tomto rokovaní prítomní aj zástupcovia OZ KOVO?
"Samozrejme. To bol jeden z prvých krokov. Zúčastnil sa na ňom podpredseda Janíček. OZ KOVO bude iniciovať aj ďalšie rokovania s kompetentnými inštitúciami, na úrovni vlády SR, keďže Vihorlat robí i špeciálnu výrobu, na ktorú má štát prispievať. A štát má voči Vihorlatu určité záväzky, ktoré si neplní. OZ KOVO bude situáciu i naďalej monitorovať a prostredníctvom závodného výboru bude informovať zamestnancov fabriky o posunoch v riešení problematiky Vihorlatu. Máme záujem o aktívne vstupovanie do celého procesu, aby sa pokračovalo vo výrobe, a aby naďalej ľudia dostávali pravidelne a načas mzdu. Som presvedčený o tom, že firma by sa mohla dostať z tejto situácie tak, aby sa tu stabilizovala zamestnanosť, a aby fabrika v budúcnosti prosperovala. Je to podmienené manažérskymi schopnosťami a aj tým, či sa získa nejaký lukratívny záujemca, ktorý by priniesol zaujímavý výrobný program a udržal, respektíve aj zvýšil zamestnanosť. Firma na to má.
Rozhodujúce bude stretnutie rady veriteľov v polovici januára, ktorá má právomoc rozhodnúť o ďalšom osude fabriky, či už o pokračovaní výroby, alebo o jej zastavení, k čomu verím, že nedôjde. Budeme preto pôsobiť na veriteľov tak, aby výroba naďalej pokračovala. Už aj preto, že Vihorlat patrí v sninskom regióne, ktorý zápasí s vysokou nezamestnanosťou, ku kľúčovým podnikom."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.