páchané z rôznych pohnútok (zištných a ekonomických, ale neraz aj vyslovene vandalských a sadistických) sa stáva na Slovensku módou. Našťastie, enormný nárast pytliactva každého druhu, páchaného neraz aj tými krajne surovými a rafinovanými metódami, nenechal slovenských poslancov ľahostajnými a tak už koncom októbra prijali zákon, ktorým sa mení a dopĺňa nateraz platný Trestný zákon. Táto právna úprava vyšla v Zbierke zákonov v posledný novembrový deň a nadobudla účinnosť hneď prvého decembra.
Doterajší paragraf 181 d Trestného zákona o pytliactve vychádza v celkom novom znení a sprísňuje doterajšie trestné sadzby. Pytliactvo definuje ako "neoprávnený zásah do výkonu práva poľovníctva alebo do výkonu rybárskeho práva" a dopustí sa ho ten, kto "loví zver alebo ryby bez povolenia" alebo "kto na seba alebo iného prevedie zver alebo ryby takto ulovené". Za to všetko zákon umožňuje uložiť trest odňatia slobody až na dva roky alebo peňažný trest alebo prepadnutie veci.
Prísnejší trest vo výmere šesť mesiacov až päť rokov alebo prepadnutie veci hrozí podľa zákona tomu, kto spácha trestný čin pytliactva, hoci v posledných dvoch rokoch už bol za pytliactvo odsúdený, alebo sa lovenia rýb a zveri dopúšťa hromadne účinným alebo inak zavrhnutiahodným spôsobom. Tu možno spomenúť napríklad rôzne spôsoby "chytania" rýb dynamitom a inými výbušninami...! Rovnaký trestný postih čaká každého pytliaka, ak "bašuje" ako člen organizovanej skupiny.
Nateraz posledná novela Trestného zákona zároveň rozšírila aj skutkovú podstatu trestného činu krádeže, a to tým spôsobom, že definovala ako krádež aj to, ak si niekto prisvojí cudziu vec tým, že sa jej zmocní a "taký čin spácha na veci, ktorá sa nachádza na pozemku, ktorý patrí do poľnohospodárskeho pôdneho fondu alebo do lesného pôdneho fondu označenom vlastníkom." Podľa zákona musí byť toto vlastníctvo vyznačené primeraným spôsobom. Táto právna úprava by mala chrániť majiteľov pozemkov a lesov pred rabovaním zo strany istých skupín obyvateľstva. Možný postih je v tomto prípade buď trest odňatia slobody až na dva roky alebo peňažný trest alebo prepadnutie veci. Či to postačí, uvidíme. Najskôr na budúci rok koncom leta a na jeseň, keď sa mnohí ako mandelinky zemiakové opäť začnú ťahať za cudzími zemiakmi. Neraz ešte zelenými...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.