vlády I. Mikloša so študentami Ekonomickej fakulty TU istý mladík.
"Ani nie, oni by ma nevydržali počúvať tak dlho ako vy," odpovedal za všeobecného smiechu 'vypredanej' sály ZP2 ekonomický vicepremiér, ktorý vydržal diskutovať so študentami rovných 90 minút.
Počas svojej návštevy TU hovoril I. Mikloš s jej zástupcami a študentami najmä o otázkach súvisiacich s financovaním školstva, regionálnou politikou a prílevom zahraničných investícií. Taktiež pripomenul, že štúdijno-vedecký potenciál univerzity by našiel veľmi dobré opodstatnenie vo vedecko-priemyselnom parku medzi Prešovom a Košicami.
I. Mikloš si veľmi pochvaľoval nedávne ukončenie vstupu amerického U.S. Steel do košických VSŽ. "Jedna z mojich prvých úloh vo vláde bolo záchrana železiarní. Úvodné rokovania sme viedli s Rezešovcami, ktorí VSŽ takmer priviedli na pokraj krachu. Ich výsledok bol pozitívny. Našťastie nie pre Rezeša, ale pre vládu... Dnes môžeme povedať nielen to, že železiarne sú ozdravené a zachránené. Ale majú aj silného investora, ktorý do fabriky prinesie počas 10 rokov 700 miliónov USD. A to je z hľadiska investícií, či nových technológií a zabezpečenia práce pre ľudí v budúcnosti kľúčová vec."
Názory kritikov, ktorí hovoria, že ročné investície vo výške 70 miliónov USD by VSŽ hravo zvládli aj z vlastných zdrojov, ako sú zisk, či odpisy však ekonomický vicepremiér jednoznačne odmieta. "Železiarne predtým investovali do Sparty, DAM Diosgyör, Vihorlatu Snina, rôznych hotelov a aktív, ktoré nemali nič spoločné s hutníctvom. Aj tieto nezmyselné investície priviedli fabriku takmer k zániku. Naopak investície U.S. Steelu pôjdu len do oceliarstva a moderných technológií. Je to absolútne neporovnateľné."
Naopak Ivana Mikloša podľa vlastných slov veľmi trápi, že prijatím novely daňového zákona sa zhoršili podmienky pre zahraničných investorov týkajúce sa daňových úľav, ktoré 'schudli' z 10 na 5 rokov. "Nemalo sa to stať. A to aj napriek tomu, že máme pripravený iný zákon o významných investoroch, ktorý by mal ponúknuť desaťročné daňové prázdniny nielen zahraničným, ale i našim investorom. Myslím si ale, že bolo veľkou chybou, ak sa zmenili pravidlá platiace od apríla 1999."
Za neopodstatnené považuje podpredsedu vlády pre ekonomiku výhrady opozičných poslancov, ktorí opakovane žiadali, aby sa na práve prebiehajúcich rokovaniach o štátnom rozpočte aktívne zúčastňovali okrem B. Schmögnerovej aj ostaní členovia kabinetu a premiér. "Nemusím byť stále v parlamente. V stredu som tam sedel do deviatej večer a dnes tam budem až do neskorého večera. Vo vláde sme sa dohodli, že na rokovaní budú okrem ministerky Schmögnerovej sedieť minimálne traja ďalší ministri. Máme určitý harmonogram a ten dodržiavame. Návštevu Košíc som si už dlhodobo plánoval a nevidím žiaden dôvod, prečo by som ju mal kvôli tomu zrušiť," dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.