Korzár logo Korzár

Pediatri prezentovali nové postupy pri liečbe obličiek a cukrovky

Prešov - "Takéto celoslovenské podujatia organizujeme kvôli tomu, aby sme zachovali jednotný postup v liečbe a diagnostike. Nemôže byť iný v

Bratislave a iný v Prešove. Potom by sa nám mohlo stať, že malého pacienta stratíme. Chceli sme, aby renomovaní odborníci prišli aj k nám na východ a aby sme mohli diskutovať o novinkách v medicíne a v diagnostických postupoch. Vlaňajší ročník sa nám vydaril a zistili sme, že Prešov potrebuje tieto kontakty," povedal nám včera jeden z organizátorov II. Prešovského pediatrického dňa - primár Detského oddelenia NsP J. A. Raimana v Prešove Ján Kovaľ.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na pôde Krajského úradu v Prešove prostredníctvom prednášok predniesli svoje dlhoročné praktické skúsenosti a výsledky výskumov pediatrické kapacity v oblasti liečenia choroby obličiek, močových ciest, cukrovky, ale hovorili aj o ďalších aktuálnych problémoch v pediatrickej praxi. Všetky prednášky budú neskôr publikované v spoločnom zborníku. Na našu otázku, aký je v súčasnosti vývoj detských chorôb a s akými problémami sa pediatri stretávajú, nám primár naznačil, že rezortu zdravotníctva chýba reálna koncepcia, hoci sa o nej veľa hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

"Nečudujme sa, keď nás niekto zaradí na 62. miesto v zdravotnej starostlivosti vo svete. Pozrime sa, čo sa urobilo preto, aby boli zdravé deti, čo sa urobilo v prevencii. Nestačí robiť dobročinné akcie a vyzbierať štyri milióny korún. O tom by sme ani nemali hovoriť či propagovať v televízii, lebo podľa mňa si tí ľudia len chceli pred Vianocami očistiť svedomie," dodal primár J. Kovaľ a nie bez rozhorčenia sa pozastavil nad spôsobom transformácie. Nevidí riešenie v tom, že pri malom počte lôžok budeme voziť pacientov do Bratislavy, kde si ich ponechali. Pritom každý rok pribúda počet ochorení, o ktorých si odborníci mysleli, že systém starostlivosti o zdravie ich dávno zvládol. Zdôraznil, že len tohto roku na detskom oddelení mali tridsať pacientov s meningitídou, pred dvoma rokmi sa zase objavila epidémia osýpok, nehovoriac o infekčných hnačkových ochoreniach v sociálne slabších skupinách.

SkryťVypnúť reklamu

"Zaznamenali sme nárast určitého druhu infekčných hnačiek, ktoré vyvolávajú agresívne kmene vírusov. Deti boli skutočne v zlom stave, dehydrované, slabé a často vyžadovali aj chirurgickú liečbu. S takými chorobami by sme sa už v dnešnej dobe nemali stretávať," konštatovala mladá pediatrička z Detského oddelenia NsP v Prešove Jana Vámošová. Napriek istej dávke pesimizmu pri rozoberaní problémov v praxi, ktoré sme si vypočuli počas prestávky, nezabudli vyzdvihnúť aj úspechy v liečebných postupoch.

Zaujímal nás aj názor človeka, ktorý po rokoch praxe a s istou dávkou nadhľadu môže hodnotiť celkovú situáciu, preto sme oslovili predsedu Slovenskej pediatrickej spoločnosti profesora Svetozára Dluholockého. "Netreba upadať do pesimizmu. Porovnanie so svetom, ktoré bolo na tomto seminári prezentované, by v nás nemalo vyvolávať zlé pocity. Za ostatné roky sme dosiahli výsledky, podľa ktorých sa v celosvetovom hodnotení pohybujeme medzi Izraelom a USA. V očkovaní detí môžeme byť príkladom pre celý svet, veď ide o 99,3 percenta, čo vypovedá o vynikajúcej práci. Celý zázrak je v tom, aby sme dosiahnuté výsledky mohli udržať. To sa dá jediným spôsobom a tým je rešpektovanie regionálnych rozdielov v štruktúre detskej populácie a primerane na ne reagovať. Nesúhlasím s vyjadrením ministra zdravotníctva, že na východe je akosi veľa lôžok a dlhá hospitalizácia. Napísal som mu a zdôraznil, že tu treba rešpektovať, že mnoho sociálno-etnických problémov - hlavne v rómskych oblastiach - nemožno riešiť ambulantne. To je len bratislavsko-bystricko-košický ideál. V tomto regióne musíme zohľadniť fakt, že dieťa ponechané v starostlivosti nezodpovednej slobodnej matky pod 17 rokov znamená preň istú smrť."

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu však ostáva optimistom a na potvrdenie svojho postoja uviedol ešte jeden príklad. Kým šesť miliónov Rakúšanov dáva do zdravotníctva 260 miliárd šilingov, päť miliónov Slovákov má na zdravie 45 miliárd korún. Pritom dojčenská úmrtnosť u nás je osem promile, a porovnateľné čísla vykazujú aj Rakúsko a USA.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 405
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 573
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 340
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 411
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 003
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 560
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 078
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu