Najprv išlo o stabilizáciu školy, druhou bola výstavba pedagogickej fakulty a treťou dosť náročné zriadenie informačného systému na univerzite," uviedol včera na tlačovej besede prorektor Prešovskej univerzity (PU) pre rozvoj Jozef Pavelka. Dodal, že aj keď nie na sto percent, tieto úlohy sa im darí plniť a univerzita už dostatočne potvrdila svoje miesto v sústave slovenských vysokých škôl.
"Ak by som mal hovoriť o perspektívach, musím povedať, že tak, ako iné vysoké školy, aj naša univerzita očakáva legislatívne zmeny, najmä v súvislosti s normálnym financovaním," zdôraznil. To si vyžaduje aj aktuálna potreba zabezpečenia aktivít v oblasti školstva v Prešovskom kraji, kde len 4,4 percenta obyvateľstva má vysokoškolské vzdelanie. "Optimálne by bolo, ak by sme mohli hovoriť o hranici okolo desať až dvanásť percent," podotkol prorektor. Dlhší čas sa na univerzite zaoberajú aj úlohu vnútornej transformácie a reštrukturalizácie, čo je vlastne problémom všetkých vysokých škôl. "Jednu z ciest vidíme v otvorení Fakulty manažmentu. Teraz sa u nás študuje manažment verejnej správy, kultúry a personálny manažment na dvoch fakultách, sú aj príbuzne odbory na Inštitúte hoteliérstva a turizmu. Po ich sústredení pod jednou strechou a finančnom zabezpečení by sa aj mohla konštituovať takáto fakulta. Do úvahy prichádza ďalej aj manažment zdravotníctva a sociálnej práce."
Podobne sa akademický senát PU bude zaoberať i otázkou možného zriadenia Fakulty telesnej výchovy. Taktiež budú uvažovať o technických smeroch, čomu by napomohlo pričlenenie do univerzitného celku prešovskej Fakulty výrobných technológií Technickej univerzity v Košiciach. Čo sa týka informačného systému, chcú ho ďalej zdokonaľovať a rozširovať. Napokon za posledné tri roky investovali do tejto akcie už cez desať miliónov korún.
Dnes má PU desať vlastných objektov, štyri učebno-výcvikové strediská a prenajaté priestory od biskupstiev, v ktorých však nemôže z prostriedkov štátneho rozpočtu investovať ani korunu. V súvislosti s perspektívnymi zámermi školy uvažujú aj o možnosti získať objekty, ktoré má v Prešove uvolniť armáda. "Ale keďže ide o zastaralé objekty a zrejmú potrebu investovania veľkého množstva financií na ich rekonštrukciu, skôr by sme boli za odkúpenie bývalých Duklianskych tlačiarní v Prešove. Tam by sme mohli umiestniť spomínanú Fakultu manažmentu, ďalšie priestory pre susednú Pravoslávnu bohosloveckú fakultu, Ekumenické náboženské centrum a podobne," povedal J. Pavelka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.