bývalý šéf Ústavného súdu a funkcionár strany Stred Milan Čič. Prezident Rudolf Schuster vraj túto myšlienku neodmietol, nemieni však v tejto veci vyvíjať aktivity.
Podľa viacerých koaličných politikov sa mimoparlamentné strany vezú na módnej vlne R. Fica. Je známe, že Fico už chcel zaujať znížením počtu 150 poslancov parlamentu, či zvýšením kvóra potrebného na vstup strany do parlamentu na osem percent.
Čič tvrdí, že myšlienka viceprezidenta sa v jeho hlave zrodila už dávnejšie. "Viceprezident by bola inštitúcia buď vysokého štátneho úradníka, alebo ústavného činiteľa. Zastupoval by prezidenta podľa jeho pokynov a aj podľa toho, aké by mal kompetencie. Najsprávnejšia by bola cesta voľby viceprezidenta spolu s prezidentom v priamej voľbe," povedal Čič. Na argument, že nemáme tradíciu viceprezidenta, zareagoval: "To nie je argument. Nemali sme ani tradíciu priamej voľby prezidenta." Podľa Čiča by nešlo ani o luxus, lebo viceprezident by mal kanceláriu spoločnú s prezidentskou kanceláriou a "úradníci by sa nemnožili".
Podľa ústavy ak prezident nemôže vykonávať svoju funkciu, niektoré jeho oprávnenia vykonávajú premiér a predseda parlamentu.
Poslanec SDK Ivan Šimko nevie, čo by viceprezident robil v čase, keby prezident vykonával svoju funkciu: "Prezident nie je funkcionárom výkonnej moci, len v kritických chvíľach sa niektoré jeho akty dajú hodnotiť ako akty výkonnej moci. Nazdávam sa, že by bolo veľkým luxusom, keby sme zriaďovali funkciu, ktorá by bola záložným prezidentom."
Poslanec za SOP Peter Kresák tvrdí, že inštitút viceprezidenta je až na výnimky spájaný s prezidentskou formou vlády. "Možno ide o pokus vytvoriť pre niekoho miesto," dodal Kresák.
Šéf Ústavného súdu Ján Mazák povedal, že sa prikláňa k názoru, že v našich ústavných podmienkach by viceprezident nenašiel uplatnenie.
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.