Ľudovíta Felda zaujali Ing. Ľudovíta Korotnokyho, riaditeľa Ľudovej banky. Nájdete ich v historickej budove múzea na Námestí Maratónu mieru.
"Tí, čo ma poznajú, vedia, že som zarytý patriot a Felda som si vybral práve preto, že sa mi páčia jeho detailne prepracované výjavy starých Košíc. Objavil som na nich nielen skryté zákutia, ale dokonca aj ich tušené prvky. Páči sa mi práve takáto detailná prepracovanosť. Jeho obrazy ma uchvátili ešte v detstve a preto sa k nim vždy rád vraciam," prezradil Ľudovít Korotnoky.
Absolvent preslávenej Krónovej kresliarskej a grafickej školy Ľudovít Feld (1904 - 1991), vynikal bravúrnou kresbou a osobitým poeticko-lyrickým ladením. Akoby sa ho ani nedotkli rozličné avantgardné prúdy, ktoré ovplyvnili jeho kolegov Jasuscha, alebo Bauera, či samotného Króna. Tvrdošijne rozvíjal klasickú krajinársku školu. Nebránil sa však ani portrétu, či figúre. Na oboch vystavených dielach sú zobrazené košické zákutia z polovice štyridsiatych a začiatku päťdesiatych rokov: Bašta na Lisztovej a Hnčiarska ulica.
Ľudovít Korotnoky patrí k zberateľom cassovienaeí, teda košických výjavov, či už vo fotografii, grafike, alebo na pohľadniciach. Zbierku zveľaďuje pravidelnými návštevami búrz, alebo antikvariarátov a starožitností. Kuriózne získal napríklad pohľadnicu z Košíc prelomu storočia. "Niekoľkokrát som navštívil burzu v Budapešti. Jeden z predávajúcich si všimol môj záujem. A hoci nemal nijakého dočinenia s grafikou, venoval mi pri najbližšej návšteve pohľadnicu. Povedal mi len: Som rád, že sa dostane do pravých rúk. Vraj ju mal doma strašne dlho a vôbec ju nemienil predať. Vážil som si toho aj preto, že na burze nie je zvykom venovať niečo zadarmo," prezradil Ľudovít Korotnoky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.