naordinuje antibiotiká a detský organizmus si už s chorobou akosi poradí. Len veľmi zriedka zvažujú, či sa choroba ich ratolesti nedá zvládnuť aj bez liekov. Na II. Prešovskom pediatrickom dni sa vo štvrtok stretli lekárske kapacity v oblasti liečby obličiek a cukrovky, kde sa otvorila aj diskusia na túto tému. Oslovili sme renomovanú odborníčku vedúcu Katedry pediatrie SPAM a prednostku Kliniky pre deti a dorast A. Getlíka v Bratislave Katarínu Furkovú.
"Podľa môjho názoru pre pediatrov bola prínosom aj diskusia o tom, ako vplývajú lieky na obličky. Bohužiaľ, niekedy sa antibiotiká aplikujú zbytočne, preto som uvítala takú diskusiu. Sama som uviedla príklady poškodenia obličiek zo svojej praxe práve z dôvodu nesprávne, alebo zbytočne indikovaných liekov. Musíme si uvedomiť, že každý liek je zároveň toxínom," uviedla Katarína Furková. Prezradila nám, že ako vedúca katedry sa síce stará o všetkých pediatrov na Slovensku, ale jej srdcovou záležitosťou je nefrológia. Dodala, že sa často musí vyrovnávať s nepríjemnými pocitmi, keď rodičia prinesú dieťa na kliniku v takom ťažkom stave, že za dva dni môže prísť o obličky. To sú situácie, ktoré odborníkov motivujú k tomu, aby sa ešte viac snažili robiť všetko preto, aby malého pacienta vrátili do života ako plnohodnotného človeka. Keď sa to nedá, príde na rad hľadanie náhradnej obličky. Zdôraznila nevyhnutnosť prevencie, ktorá v poslednom období výrazne klesá.
Včasne stanovená diagnóza má v nefrológii veľký význam. Existuje veľká skupina obličkových ochorení, ktoré sa prejavujú nenápadne a pri ich oneskorenom rozpoznaní vedú veľakrát až k zlyhaniu. Pritom správna diagnóza je základom pre rýchlu a účinnú liečbu. Dnes vieme urobiť sériu spoľahlivých vyšetrení a preto sme si stanovili cieľ nemať deti na dialýze či náhradných orgánoch. Prednostka K. Furková nepochybuje o tom, že sa to dá. Správnou starostlivosťou a pravidelnými kontrolami pri chronických ochoreniach.
Nie je žiadnym tajomstvom, že v posledných rokoch až nepríjemne stúpa počet alergikov. Zaujímalo nás, aký názor má vedúca katedry na túto civilizačnú chorobu v súvislosti s užívaním liečiv. "Nemôžeme to zmeniť. Spúšťacie mechanizmy sú v našom prostredí, ale situácia sa zhoršuje možno aj priveľkými dávkami antibiotík, čím sa zvyšuje riziko vzniku alergií. Imunitná odpoveď pacientov, keď si organizmus zvykne na prísun určitých liekov po čase nie je správna. Na druhej strane alergia je nebezpečná v tom, že negatívne vplýva na obličky. Ten orgán nevidíme a pritom reaguje rovnako, ako keď má alergický pacient uslzené oči, tečie mu z nosa, alebo má kašeľ."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.