poslancov a odznelo do 100 pozmeňujúcich návrhov.
Opozícia protestovala, že sa obmedzili vystúpenia poslancov na desať minút.
"Mrzí ma, že náhlivo rokujeme," povedal poslanec HZDS Pavel Kandráč. Pripomínalo mu to partizánov za druhej svetovej vojny. Podpredseda parlamentu Pavol Hrušovský s námietkami opozície nesúhlasil. Tvrdil, že za bývalej vlády bolo skôr pravidlom nie skrátenie rozpravy, ale jej skončenie.
Predpoludním vystúpil v poslaneckej snemovni premiér Mikuláš Dzurinda. Povedal, že by ho tešila narastajúca dôvera občanov, ale umelo urýchľovať ekonomický vývoj považuje za nebezpečné. O dôvodoch, prečo občania okamžite nepocítili ozdravné ekonomické opatrenia, Dzurinda povedal: "Je to preto, že národné hospodárstvo je komplikovaný celok, v ktorom sa každá zmena prejavuje s istým časovým posunom. Bolo to vidieť v roku 1995 až 1998, keď sa kríza v ekonomike naplno prejavila v jeseni 1998. Národná banka Slovenska musela devalvovať korunu a ekonomika zaznamenala rast iba 0,1 percenta. Bolo evidentné, že ekonomika sa dostáva do veľkej krízy. Štát si vtedy požičiaval na štátne pokladničné poukážky za neuveriteľných 30 percent."
Podľa premiéra tiež istú dobu potrvá, kým sa prejavia pozitívne opatrenia súčasnej vlády. "Zostaviť ropočet na rok 2001 bolo mimoriadne zložité, nie som preto taký rád, ako by som chcel byť rád, aby som predkladal vyrovnaný rozpočet." Za impulz pre firmy považuje premiér fakt, že od nového roka už nebude platiť dovozná prirážka a prejaví sa aj zníženie dane z príjmov fyzických a právnických osôb.
Exminister financií Miroslav Maxon z HZDS povedal, že Dzurindovi zrejme omylom pribalili na summite EÚ v Nice francúzsky rozpočet. "Vážený pán ministerský predseda, snívate tu sen o makroekonomickej stablizácii. Prebuďte sa!" povedal Maxon. Poslankyňa HZDS Katarína Tóthová uviedla, že "rozpočet je zákon o faktoch a číslach a nie znôška krasorečnenia, ktorú ste nám tu predviedli, z čoho nebude viac chleba ani dlhšie klobásy".
Ministerka financií Brigita Schmögnerová v záverečnom slove ocenila vystúpenia časti opozície. Spomenula najmä poslancov HZDS Zlochu, Keltošovú, Tkáča, Jasovského a Aibekovú. Ministerka vyhlásila, že HZDS využilo rozpravu k štátnemu rozpočtu na pokus mobilizovať svojich voličov. Za farizejstvo označila odvolávanie sa M. Maxona na sociálno-trhové hospodárstvo. "Na sociálnosť sa odvolávajú tí, ktorí vyrobili rezešovcov, martinkovcov a poórovcov," povedala Schmögnerová.
Poprela tvrdenia opozície, že rozpočet počíta so znížením výdavkov na rozvoj bývania alebo, že sa zvýši hranica na odchod do dôchodku pre ženy na 60 rokov. Ministerka financií priznala, že zatiaľ sa nepodarilo dostatočne čerpať prostriedky z EÚ na zmierňovanie regionálnych rozdielov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.