V súkromných rozhovoroch sú predstavitelia niektorých krajín oveľa otvorenejší
Pravdepodobnosť úspechu summitu prezidentov a predsedov vlád členských krajín Európskej únie (EÚ), ktorý sa začal vo štvrtok vo francúzskom Nice, je
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
podľa predsedu Európskej komisie (EK) Romana Prodiho 50 percentná.
Pozície členských štátov EÚ k jednotlivým otázkam sú ešte veľmi vzdialené. Situácia nie je "zúfalá", lebo v roku 1997 v Amsterdame sa summit začal v úplnej zhode a skončil bez dohody. "Dúfam, že tentokrát to bude naopak," povedal Romano Prodi v rozhovore pre Libération.
V odpovedi na otázku francúzskeho denníka, či diskusie o reforme európskych inštitúcií sa v priebehu Medzivládnej konferencie (MVK) dostali dopredu, predseda EK povedal, že oficiálne postoje jednotlivých krajín sa veľmi nezmenili. V "súkromných" rozhovoroch je to iné: predstavitelia niektorých krajín sú oveľa otvorenejší a pripravenejší na ústupky s podmienkou, že aj partneri ďalších krajín urobia ústupky. To ukazuje, že o všetkom sa rozhodne v poslednej chvíli, povedal Prodi.
Stratégia rozšírenia predložená EK spolu s ukončením medzivládnej konferencie o inštitucionálnej reforme umožnia Európskej únii privítať nové krajiny, ktoré budú pripravené, od konca roku 2002. Európska rada verí, že prišiel čas dať nový impulz procesu rozšírenia. Potvrdzuje princíp diferenciácie založený na výkone každej kandidátskej krajiny, ako aj možnosť dobiehania pokročilejších štátov kandidátmi, ktorí začali rokovania neskôr.
Na summite vo švédskom Göteborgu v júni 2001 posúdi Európska rada pokrok v implementácii novej stratégie s cieľom poskytnúť potrebný sprievod pre úspešné ukončenie procesu, uvádza sa v návrhu záverečného dokumentu z Nice.
Európska rada víta úsilie kandidátskych krajín a žiada ich, aby pokračovali a urýchlili potrebné reformy, ktoré ich majú pripraviť na prijatie do EÚ, najmä v oblasti posilňovania administratívnych kapacít, aby boli schopné pripojiť sa k únii "čo najskôr".