priateľmi. Stolík nám slúži na odkladanie drobností, servírovanie pohostenia, "prischlo" mu však pomenovanie - konferenčný. Aj keď doma zrejme konferencie nezvyknete usporadúvať, budeme sa toho pomenovania pridŕžať.
Vyrobiť si masívny, pevný a pritom pekný stolík svojpomocne sa možno bude zdať náročné a v domácej, slabo vybavenej dielni takmer nemožné, ale vďaka ponuke sortimentu v predajniach pre domácich majstrov, ktoré dnes nájdete v každom väčšom meste, to môžete zvládnuť pomerne ľahko a lacno.
MT: Materiál
Na stolík budeme potrebovať dve drevotrieskové dosky, dve kvalitné preglejky, dva symetrické sústružené stĺpiky na zábradlie, parketové lišty a prahové dosky. Aj keď tento materiál bol zväčša vyrobený na iný účel, po malej úprave nám poslúži aj na konferenčný stolík.
Spájací materiál tvoria skrutky do dreva, oceľové uholníky a disperzné, príp. dvojzložkové lepidlo na drevo.
MT: Pracovný postup
Zvolíme si tvar a veľkosť stolíka. Môže byť štvorec, obdĺžnik, šesťuholník, osemuholník... V našej ponuke vám predstavíme tvar obdĺžnika so zrezanými rohmi, teda osemuholník. Pripravíme si vrchnú dosku 100 x 60 cm z drevotriesky s hrúbkou 18 mm. Rohy odrežeme vo vzdialenosti 13 cm od okraja a po obvode obložíme parketovými lištami, ktoré majú na zadnej strane drážku (obr. 1). Tú napasujeme na drevotrieskovú dosku, ak je o nejaký milimeter voľnejšia, utesníme ju pásikom preglejky. Lištu upevníme kvalitným lepidlom, pozornosť venujeme presnému rezaniu pod správnym uhlom. V prípade osemuholníka je to uhol zriedkavý - tvorí tri štvrtiny z pravého uhla, čiže 67,5 stupňa. Tento uhol môžeme dosiahnuť pomocou tzv. kosoreza - teda vodiacich latiek, v ktorých sú pod potrebným uhlom zárezy a tie vedú pílu. Takýto kosorez si môžeme provizórne vyrobiť aj sami, kvôli presnosti rezov sa to oplatí.
Na spodnej strane plochy, 5 cm od okraja, vytvoríme po obvode akúsi ohradu z tvrdých dosiek postavených na hranu. Získame ich z bukových prahov (šírka 10 - 12 cm), rozpílených po dĺžke. Tento "veniec" zabezpečí stabilitu nôh. keďže kopíruje okraje, konce dosiek budú v už známom uhle 67,5 stupňa, aby sme dosiahli osemuholník. Dosky prilepíme zospodu a priskrutkujeme z hornej strany drevotrieskovej plochy. Po dokončení stolíka ich nebude vidno(obr.2).
Pokračujeme nohami. Získame ich z dvoch symetrických stĺpikov používaných na zábradlia v interiéroch. Prepílime ich na polovicu a máme štyri nohy primeranej dĺžky. Nohy nasunieme na rohové kusy obvodových dosiek podľa kresby (obr. 3a). Zárezy do seba zapadnú a vytvoria pevný spoj, ktorý z vnútornej strany ešte zafixujeme skrutkami (obr. 3b).
Z ďalšej drevotrieskovej dosky vyrežeme dolnú odkladaciu plochu. Bude o niečo menšia než horná doska. Na ňu nalepíme preglejku a zo strán obložíme lištami. Dolnú dosku prilepíme a priskrutkujeme k spobným plôškam nôh, zospodu ešte pridáme malé guľaté nôžky, asi 5-6 cm vysoké. Na obr. 4 je celý stolík zboku a zospodu.
Dokončíme hornú, servírovaciu plochu. Môžeme použiť preglejku z kvalitného dreva, ktorú nalepíme na drevotriesku. Po obvode necháme asi 1 mm širokú medzeru a vyplníme ju tmelom na drevo. Celý stolík vyhladíme brúsnym papierom a natrieme lakom. Vhodný je napríklad Pamlazex, ktorý nepotrebuje ďalšiu úpravu a dostať ho v rôznych odtieňoch dreva.
Iný spôsob riešenia vrchnej plochy je použitie keramickej dlažby. Dlaždice 30 x30 cm s príjemným hnedým alebo škoricovým tónom nalepíme na drevotriesku vhodným lepidlom a medzery vyplníme tmelom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.