vodou. Ľahko prirastie ku kameňu či koreňu, jednoducho sa vegetatívne množí, neznesie však zasadenie do jemného piesku (ak sadiť, tak do štrku). K dobrému rastu vo vode tejto rastlinke stačí aj malá intenzita svetla. Veľmi dobre sa dajú v akváriách pestovať aj bežné druhy kryptokoryn. Nevadí im obvykle častá a pravidelná obnova vody, neznášajú skôr nahromadenie odpadu z produktov rýb a spolu s tým súvisiaci čpavok.
S prekvapujúcim úspechom je chovateľmi pestovaná Cryptocoryne aponogetifolia. Najväčšie exempláre pochádzajú z vysokých nádrží zo zdanlivo nedostatočným osvetlením, rýchlo prúdiacou vodou z obehového čerpadla, zasadené v substráte z hrubšieho piesku. Najkrajšie exempláre je možné vidieť v okrasných nádržiach chovateľov cichlid.
Je možné "skúšať" celý rad ďalších druhov (napr. papraďovité rastliny Microsorium pteropus, Bolbitis heudelotii, ktoré tiež veľmi ľahko prirastajú k podkladu). Je však potrebné rátať s tým, že v nádržiach s prísne chovateľským režimom nedokážeme udržať jemnolisté rastliny, ako napr. Limnophila, Myriophyllum, Cabomba a pod.
Pri vyššej intenzite svetla možno použiť niektoré druhy hygrofil, ako napr. Hygrophila guianensis alebo úzkolistá forma Hygrophila corymbosa, zasadená do hrubšieho piesku. Tieto rastliny sú tiež vhodné do akvárií s "čerstvou" vodou.
Veľmi časté sú nádrže ozdobené jávskym machom Vesicularia dubyana. Ten sa uspokojí aj s minimálnou úrovňou svetla, pri ktorej už takmer nič iné nerastie.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.