v Prešove - Nižnej Šebastovej, ktorý vykonával cvičné lety s poslucháčmi Vojenskej leteckej akadémie M. R. Štefánika v Košiciach. Cez víkend sme sa dozvedeli, že prípad okrem Útvaru vojenskej polície v Prešove preverujú aj špeciálne vojenské služby, a nie je pochýb, že nezodpovedného jedinca čoskoro vypátrajú. K predmetnej kauze sme oslovili veliteľa základne plukovníka Mariána Dzurillu. "Poškodenie vrtuľníka MI-24 nami otriaslo, pretože nikto na základni nerátal s tým, že sa na Slovensku vyskytne v mierovom čase takýto problém. S lietajúcim personálom sme túto udalosť rozobrali počas niekoľkých sedení do detailov. Našu letovú činnosť to neohrozilo, iba sme bohatší o skúsenosť, v tomto prípade negatívnu. Zvažovali sme aj následky tohto konania, ešte šťastie, že to dopadlo tak a nie ináč. V mieri naše vrtuľníky nie sú totiž vyzbrojované pre vedenie bojovej činnosti, preto sú aj ľahšie zraniteľné, než za bojových situácií, keď pilot aj personál sú pripravované na iné podmienky," uviedol veliteľ. Poškodenie listu vrtuľníkového rotora si vyžiadalo výmenu všetkých listov, ich nastavenie a vyváženie, zároveň aj vyradenie stroja s plnenia výcvikových úloh. Bola tá oprava drahá? "Ak zoberieme do úvahy, že nosný rotor vrtuľníka MI-24 má hodnotu okolo sedem miliónov korún, tak oprava bola naozaj drahá," poznamenal, konkrétne cifry však neuviedol.
Vyžiadala si údajne desiatky tisíc korún. K čomu horšiemu by mohlo viesť konanie nezodpovedného "poľovníka"? "Ak by sme zobrali katastrofický variant, že by bola zasiahnutá posádka, tak si následky neviem ani predstaviť. Mohlo dôjsť ku stratám na životoch posádky, a po páde, podľa toho, v akom priestore sa bojový stroj pohyboval, aj na životoch ľudí na zemi." Chceli sme vedieť aj to, či velenie základne podalo trestné oznámenie na neznámeho páchateľa? "Áno. Záležitosť riešia orgány činné v trestnom konaní na úrovni vojenských represívnych zložiek," poznamenal Dzurilla.
Zaujímal nás aj jeho názor na možnú príčinu tohto útoku na bojovú techniku. Či mohlo ísť o nepriateľstvo voči základni, nesúhlas s preletmi, recesiu, alebo niečo podobné? Reagoval, že sa do poľovníctva vyzná, lebo sa tomuto koníčku venuje od roku 1981, následne však zdôraznil: "Poznám poľovnícku členskú základňu v tomto regióne, ale v tomto prípade ide zrejme o človeka, ktorý nemá v hlave všetko v poriadku. Podľa mňa by bolo namieste psychologické vyšetrovanie poľovníkov pred vydaním povolenia na držbu zbraní." Ale je predsa možné, že niekoho prelety vrtuľníkov znervózňujú až tak, že siahol po guľovnici? "Nemyslím si to. Osveta, ktorá prebehá v celom štáte o potrebe armády a vojenských prostriedkov, je dostatočná, a normálni ľudia to chápu. Aj vzťah verejnosti k našej základni sa mení k lepšiemu. Každé tri mesiace nastupuje k nám na základnú službu minimálne stovka nových vojakov, prevažne z tohto regiónu. A vojaci po výkone vojenskej služby si odnesú zo základne veľa pozitívnych poznatkov. Ale pokiaľ by niekto predsa zmýšľal ináč a konal s nejakou zášťou a účelom poškodiť vojenskú techniku, tak by išlo o závažnú záležitosť. Republika nemá financie, aby nakupovala novú. Musíme si chrániť to, čo už máme. Napokon na to idú peniaze z daní každého občana."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.