Veľký Šariš - mesto a hrad sa objavil na obálke nový erb, respektíve jeho návrh. Veľkošarišskí poslanci chcú, podľa našich informácií, nový erb schváliť, čomu však predchádza určitá procedúra, najmä v súvislosti s jeho zaradením do Heraldického registra SR. Pripomíname, že tento problém sa už na stránkach našich novín objavil.
"Cirkus okolo mestského erbu má na svedomí pán bývalý primátor, pretože jednoducho klamal. Oklamal heraldickú komisiu v tom, že tento erb, ktorý je hanbou Veľkého Šariša, schválili poslanci mestského zastupiteľstva a poslancom mestského zastupiteľstva zasa povedal lož, že už to schválila heraldická komisia a nič iné im nezostáva, než to odsúhlasiť. Na základe takéhoto stavu bol schválený erb, ktorý vôbec nezodpovedá histórii Veľkého Šariša a Šarišského hradu," tvrdil vtedy Milan Levendovský, niekdajší poslanec veľkošarišského mestského zastupiteľstva a predseda redakčnej rady mestského periodika Veľkošarišan.
Názor bývalého primátora Daniela Orosa bol takýto: "V zmysle paragrafu 24 zákona č. 369/90 Zb. mestské zastupiteľstvo ustanovuje farby mesta, mestskú zástavu, mestský erb. Primátor uschováva mestskú pečať a mestskú zástavu, používa mestské insígnie. Snahou bolo naplniť zákonom stanovené možnosti. Po rôznych štúdiách, návrhoch, odborných konzultáciách bol schválený erb a zástava. Milan Levendovský spochybnil erb nášho mesta, zástavu nielen v periodiku, ale odvážil sa pourážať aj odborníkov znalých tejto problematiky."
Daniel Oros ďalej uviedol, že takáto skutočnosť vrhá na mesto tieň a že je nepochopiteľné, aby sa za takýto krátky časový odstup schvaľoval nový erb. Iniciátor nového erbu Milan Levendovský je zároveň spoluautorom knihy Veľký Šariš - mesto a hrad. Ako dôvod, prečo nie je spokojný so "starým" erbom, schváleným za pôsobenia primátora Daniela Orosa, uviedol: "Za najväčší nedostatok tohto erbu všetci považujeme, že apoštol Jakub tam nie je ako hlavná heraldická postava, ale ako nosič erbu. A v tom štíte - on ako nosič - erbu má mušľu. Mušľa nemá s históriou Veľkého Šariša absolútne nič spoločné. Tu sa nijaká predhistorická mušľa nenašla. Je to len jeden z atribútov apoštola Jakuba. On však má aj iné atribúty, ktoré sú možnože ďaleko významnejšie ako mušľa. Napríklad kniha, palica, čútora a ďalšie iné. Takže stalo sa to, že ako heraldická komisia apoštola Jakuba nosiča erbu odstránila, a terajší veľkošarišský erb tvorí štít a tá mušľa, ktorá sa až príliš nápadne podobá na znak firmy Shell," povedal nám M. Levendovský a dodal: "Nielen ja, ale aj poslanci a mnohí občania, ktorí sa zapodievajú históriou, sme samozrejme navrhli nový erb. Pravdaže sme laici, nemáme certifikát. Avšak dali sme taký návrh erbu, ako ho my, Veľkošarišania, cítime. Takže je tam ako hlavná heraldická postava apoštol Jakub, ale jeho postava je zobrazená z hlavného oltára. Ďalej je tam krivka Šarišského hradu, z toho dôvodu že apoštol Jakub figuruje ako hlavná heraldická postava najmenej v siedmich slovenských erboch. Preto sme tam dali typickú krivku Šarišského hradného vrchu, aby sme diferencovali erb Veľkého Šariša napríklad od erbu Kysuckého Nového Mesta. Ďalej sme tam dali aj ďatelinu šarišskú, čo bol pôvodný erb z roku 89, aby bola zachovaná určitá kontinuita. Taký bol teda náš pracovný návrh. Rozhodnúť samozrejme musia odborníci v heraldickej komisii, či to tak bude alebo nie."
Oslovili sme preto aj Heraldickú komisiu Ministerstva vnútra SR. Tá pripúšťa, že výtvarné spracovanie schváleného a doteraz platného erbu nemusí byť zvládnuté, ale považuje ho, na rozdiel od nového návrhu, za heraldicky čistý. "Heraldická komisia MV SR sa viackrát zaoberala erbom Veľkého Šariša. Priblíženie celého vývoja by zabralo veľa priestoru a času. Ak zhrnieme motívy posledného desaťročia, figuruje v nich motív troch trojlístkov ďateliny šarišskej, motív svätého Jakuba a motív relevantného atribútu - mušle, pretože ostatné jeho atribúty, najmä kniha, či palica nie sú schopné identifikovať tohto svätca. Aj postavenie sv. Jakuba vo funkcii heraldického patróna, nosiča erbu je po heraldickej stránke v poriadku. Teda erb so sv. Jakubom držiacim štít s mušľou je po heraldickej stránke správny, iná vec je výtvarno-heraldické zvládnutie tohto motívu v prípade doterajšieho erbu Veľkého Šariša," uvádza sa v stanovisku podpísanom predsedom Heraldickej komisie Petrom Kartousom, ktorý ďalej píše, že erb, uvedený na obálke publikácie Veľký Šariš - mesto a hrad, je po heraldickej stránke úplne nevyhovujúci, preto ho komisia nemohla odporučiť na prijatie mestským zastupiteľstvom a na používanie.
Podľa stanoviska heraldikov je najväčším nedostatkom návrhu nového erbu fakt, že nevychádza z historickej pečate, ale z podoby oltárnej sochy miestneho kostola. "V tom je podstata problému. Iným, heraldicky čistejším spôsobom je stará stredoveká metóda zastúpenia svätca v erbe jeho atribútom, v prípade erbu Veľkého Šariša - mušľou," píše sa v stanovisku, ktoré dodáva, že heraldická komisia bude akceptovať jeden i druhý prístup, predložený návrh erbu však má byť heraldicky korektný a zvládnutý aj po výtvarnej stránke.
Milan Levendovský pred časom tiež uviedol, že "medzi členmi Heraldickej komisie sa vedú boje o to, kto získa finančné prostriedky za tento erb. Mne sa toto všetko takto javí, pretože od roku 1993 je dosť veľký cirkus okolo veľkošarišského erbu a v pozadí toho sú finančné prostriedky." Toto obvinenie Peter Kartous odmietol. Uviedol, že návrh doterajšieho erbu spracoval Mikuláš Maník z Veľkého Šariša s manželkou a erb na obálke spomenutej knihy spracovala firma L. I. M. z Prešova. "Ani pán Maník, ani pracovníci firmy L. I. M. nie sú členmi Heraldickej komisie, preto také odvážne tvrdenie pána Levendovského nemôže byť pravdivé." Peter Krtous dodal, že návrh erbu, uverejnený na obálke spomenutej knihy neobhajoval žiaden z členov komisie, a tento návrh je jednoducho zlý.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.