národného parku, dnes chránenej krajinnej oblasti, chcú výrobcovia stavebných hmôt premeniť na dobývací priestor na ťažbu vápenca.
Aktivisti z environmentálnych mimovládnych organizácií z Košíc, jaskyniari i predstavitelia samospráv obcí z Moldavskej nížiny už videli návrh na určenie dobývacieho priestoru od lomu Včeláre na západ, ktorý podala firma Betox. Pritom, práve v centre pripravovaného dobývacieho priestoru sa nachádza najväčší jaskynný systém planiny Dolný vrch, ktorý je i jedným z najvýznamnejších vertikálnych systémov na Slovensku. Už niekoľko rokov tam jaskyniarska skupina Drienok z Košíc pracuje pri skúmaní vzácneho podzemného systému Hlinoš. Na prieskume participujú aj speleológovia zo zahraničia, najmä z Česka. Nachádzajú sa tu aj ďalšie významné jaskyne, napríklad Mokrá priepasť, priepasti Muničná, Jama a približne 10 jaskýň vo svahoch ako i niekoľko prepadlísk, informovali ekológovia i speleológovia.
V blízkosti týchto významných krasových lokalít sa nachádza veľkolom Včeláre, odkiaľ sa roky ťaží vápenec pre košické železiarne a pre cementáreň v Turni nad Bodvou. Pritom je v štádiu záverečných príprav vyhlásenie Slovenského krasu za národný park. Ochranári a speleológovia predpokladajú, že pred sprísnením ochrany sa výrobcovia stavebných hmôt snažia získať od prevažne súkromných vlastníkov pozemky, čo by im umožnilo rozšíriť ťažbu. Slovenský kras prednedávnom vážne ohrozili americkí filmári, ktorí v tesnej blízkosti Národnej prírodnej rezervácie Zádielska dolina nakrúcajú film o vojne na Balkáne. Unikátne prírodné prostredie Slovenského krasu devastujú okrem veľkolomu Včeláre aj lomy v Gombaseku a Drienovci. Ochranári a speleológovia sú však odhodlaní brániť Dolný vrch aj veľmi energickými a transparentnými akciami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.