podporuje predloženie pozmeňovacieho návrhu k návrhu zákona o odpadoch, ktorý by zamedzil diskriminácii štyroch obalových skupín a ich vyňatia z recyklačného fondu. Výrobcovia nealko nápojov majú záujem spolupracovať pri recyklácii obalov a chcú dobrovoľne prispievať priamo na ekologické nakladanie s odpadmi z obalov. Skúsenosti z okolitých krajín ukazujú, že je to najefektívnejšie riešenie, ktoré by Slovensko posunulo ďalej aj v procese prispôsobovania legislatívy EÚ. Pre náš denník to uviedla výkonná tajomníčka asociácie Elena Jablonická.
Podľa jej slov v podstate pôjde o vypracovanie projektu overovania systému hospodárenia s nápojovými odpadmi, pričom asociácia podporuje systém spracovávania odpadov budovaný na základe dobrovoľnosti. "Ide o rozbehnutie separovaného zberu s nadväzovaním na spracovanie. To by sa nemalo robiť projektmi a direktívne cez recyklačný fond," skonštatovala.
Ako príklad uviedla Českú republiku, kde rovnako ako v SR chýba legislatíva o obalových odpadoch, a kde funguje podobný model na základe dobrovoľnosti. Český priemysel vytvoril akciovú spoločnosť, kde združuje prostriedky na hospodárenie s odpadmi. "Tieto prostriedky dáva priamo obciam. Aby obce dostali finančné prostriedky, musia preukázať, že vyseparovali odpad a že ho dali na spracovanie na znovuzhodnotenie. V Českej republike sa za dva roky do systému separovaného zberu zapojila asi polovica obyvateľstva a asi 30 percent obalov," skonštatovala Jablonická.
V návrhu zákona o odpadoch na Slovensku sa predpokladá vytvorenie recyklačného fondu. V ňom sa nehovorí o záväzkoch pre priemysel na vybudovanie nejakého systému, iba o platbách. Viaceré náležitosti však tajomníčka Jablonická považuje za rozporné. Napríklad vyňatie niektorých typov obalov z recyklačného fondu, čím sa podľa nej začne rozbíjať systém. "Môže to dopadnúť tak, že časť výrobcov prestane baliť do materiálov, ktoré sú v recyklačnom fonde, pretože to bude stáť veľké peniaze a začne baliť do nejakých iných, dnes je ťažké predpokladať, do akých obalov."
Za nesystémový krok považuje tiež prideľovanie finančných prostriedkov z recyklačného fondu formou projektov, keďže to nepredpokladá plošný rozvoj systému.
Keďže v Prešovskom kraji pôsobia niekoľkí výrobcovia minerálok, oslovili sme ich s otázkou, či sa plánujú zapojiť do pripravovaného projektu.
Generálna riaditeľka akciovej spoločnosti Minerálne vody Prešov Alžbeta Janusová nám povedala, že ich spoločnosť nie je členom asociácie, preto sa do projektu nezapojí.
"Zatiaľ nepoznáme všetky podrobnosti projektu," povedal nám konateľ spoločnosti Limo Špes, s. r. o., Stará Ľubovňa Ondrej Špes. "Pravdepodobne sa rozbehne až na druhý rok, potom zvážime všetky náležitosti a rozhodneme sa. Z toho, čo zatiaľ vieme, predpokladáme, že sa do projektu zapojíme."
Pri naštartovaní projektu sa plánuje uzatvorenie zmluvy s jednou, dvoma obcami, ktoré by mali slúžiť ako príklad. Výsledky z toho systému, to znamená ako rýchlo systém nabehne, respektíve aké percento obalov sa znovu využije, to všetko sa využije pri pripomienkovaní návrhu zákona o obaloch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.