potrubia, ktorej predchádzali zváračské práce na plynovom potrubí, ktoré sa uskutočnili bez odobratia vzorky plynov a výsledkov laboratórnych skúšok a taktiež bez spracovania technologického postupu prác. Následkom vznietenia plynu v potrubí došlo okolo 9.10 hod. k výbuchu a roztrhaniu plynového potrubia DN 1600, poškodeniu okuliarového uzáveru, prerazeniu potrubia s vysokopecným plynom DN 2000 a v konečnom dôsledku aj k úniku vysokopecného plynu do ovzdušia. V sídle najväčšieho hutníckeho gigantu vtedy prišlo o život 11 ľudí! Išlo o osem pracovníkov spoločnosti Oceľ, jedného z Keramiky a dvoch obyvateľov Veľkej Idy, ktorí sa v areáli VSŽ zdržiavali neoprávnene (prešli cez dieru v plote).
Od tohto hromadného nešťastia uplynulo 27. októbra už päť rokov, ale túto na čas a vyšetrovanie náročnú kauzu, súd začal pojednávať až včera. A s výnimkou víkendových dní ju bude senát Okresného súdu Košice II pojednávať až do 19. decembra. Príbuzným obetí, ale aj verejnosti, ktorá sa o túto kauzu živo zaujíma, nezostáva nič iné, len veriť, že zdĺhavé vyšetrovanie a sporadicky sa konajúce neverejné zasadania senátov prvostupňového a odvolacieho súdu, prispeli k "vychytaniu múch" a súd bude pojednávať bez zbytočných prieťahov.
Poďme však pekne po poriadku. Na základe výsledkov záverov vyšetrovania príčin havárie, podielu zavinenia a zodpovednosti konkrétnych osôb za ich následné kroky, prokurátor obžaloval z trestného činu všeobecného ohrozenia päť pracovníkov rôznych závodov a organizačných zložiek VSŽ a. s. 53-ročného A.D., o rok staršieho M. J., 57-ročného A. B., 40-ročného F. J. a 49-ročného L. M. Prokurátor im v obžalobe kládol za vinu, že "z nedbanlivosti vydali ľudí do nebezpečenstva smrti i ťažkej ujmy na zdraví a cudzí majetok do nebezpečenstva škody veľkého rozsahu tým, že spôsobili požiar a následne aj škodlivý účinok plynu a spáchali taký čin preto, že porušili dôležitú povinnosť, vyplývajúcu z ich zamestnania, funkcie a uloženú im podľa zákona".
Karty v uvedenej kauze však zamiešala amnestia prezidenta republiky zo 14. júla lanského roka, ktorý v článku I nariadil, "aby sa nezačalo a ak sa už začalo, aby sa zastavilo trestné stíhanie za nedbanlivostné trestné činy, spáchané pred dňom tohto rozhodnutia, ak za ne zákon ustanovuje trest odňatia slobody, neprevyšujúci 3 roky". Účastní tejto amnestie boli traja z pätice obžalovaných - M.J., A.B. a F.J., voči ktorým bolo trestné stíhanie zastavené. Všetci traja zvárač, majster a revízny technik plynových zariadení amnestiu prijali, resp. v zákonom stanovenej lehote ani jeden z nich nepodal proti uzneseniu súdu sťažnosť. Neurobil tak ani prokurátor a kauza je tým už pre nich definitívne skončená.
To bol dôvod, pre ktorý si na trestnú lavicu včera zasadli len zvyšní dvaja obžalovaní Ing. Alexander D., ktorý v čase najväčšej železiarenskej tragédie zastával funkciu technického riaditeľa divízneho závodu Energetika VSŽ Oceľ, a Ladislav M., ktorý bol v tom čase majstrom divízneho závodu Koksovňa VSŽ Oceľ, s.r.o. Aj oni sú obžalovaní z trestného činu všeobecného ohrozenia podľa paragrafu 180, ale podľa ods. 4, Trestného zákona, kde je trestná sadzba 3 až 10 rokov! Slovom, hrozí im trest prevyšujúci tri roky a tak nie sú účastní minuloročnej amnestie prezidenta republiky.
Hovorí Ing. Alexander D.: "Skôr, ako začnem vypovedať, chcel by som vyjadriť svoju spoluúčasť rodinám pozostalých, ktorí stratili svojich najbližších. Je mi veľmi ľúto, čo sa stalo, ale chcem všetkých ubezpečiť, že som urobil všetko, čo bolo v mojich silách, a to tak, ako som najlepšie vedel. Necítim sa preto vinný za to, z čoho ma viní obžaloba," vyhlásil Alexander D. Obžaloba mu kladie za vinu, že výkon prác na odstraňovaní havárie na plynovom potrubí DN 1600 a DN 2000 riadil v rozpore s dôležitými povinnosťami vyplývajúcimi pre neho zo zákona, STN a vnútropodnikových noriem jednak ako riaditeľ divízneho závodu Energetika, a tiež v postavení, aké mal v podnikovej inšpekčnej službe. A to najmä preto, že vzniknutú situáciu vyhodnotil len ako prevádzkovú poruchu a nezabezpečil dôsledné vyznačenie miesta havárie, okruh zamorenia, dôslednú hliadkovaciu činnosť, monitorovanie ovzdušia, ale aj to, že nevydal pokyn na včasný odsun pracovníkov z ohrozených prevádzok, resp. nezamedzil nástupu pracovníkov na nočnú smenu. V dôsledku unikania jedovatého plynu došlo k otrave a následnej smrti 11 osôb a ťažkej ujme na zdraví u najmenej 12 pracovníkov. Únikom vysokopecného plynu bol však ohrozený veľký, presne neurčený počet ľudí...
Alexander. D. sa veľmi podrobne vyjadril k priebehu prác na odstránení havárie. "Po príchode na miesto, kde došlo k havárii potrubia, som dal pokyn na 50-percentné zníženie tlaku plynu do potrubia za účelom minimalizácie výronu plynu. Odstaviť ho celkom nebolo možné kvôli spôsobu, aký sme zvolili na opravu porúchaného potrubia. Rozhodla o ňom komisia... Nedošlo teda k zastaveniu výroby. Ja som ju riadil tak, aby z vysokej pece č. 1 do systému vysokopecného plynu prichádzalo len toľko plynu, koľko sa spotrebuje, teda, aby bol udržiavaný znížený pretlak, ktorý bol nevyhnutný pre prácu na oprave potrubia," zdôraznil obžalovaný. Z jeho výpovede prítomní v pojednávacej sieni museli nadobudnúť presvedčenie, že naozaj robil, čo bolo v jeho silách. Až do večera, sa v ohrozených miestach pohyboval bez dýchacieho prístroja. Mal snahu urýchliť práce pri výstavbe lešenia, aby sa čo najskôr mohlo začať s opravou porúchaného potrubia, ale pracovníkov, ktorých tam sám iniciatívne odviezol, tí čo na lešení "makali", odmietli. Prvú informáciu, že komusi prišlo nevoľno, dostal až o 16. hod. Práce na oprave potrubia začali o hodinu neskôr. "Okolo 17,30 hod. sa začalo veľmi rýchlo zvečerievať. Na mieste havárie bolo cítiť akýsi tlak, akoby sa prestal hýbať vzduch. Plyn sa dostával na úroveň ľudí..." priblížil situáciu, ktorá nastala a kroky, ktoré v súvislosti s ňou podnikol, obžalovaný..."Boli sme v strese z toho, či sa nám do ukončenia opravy potrubia, podarí udržiavať pretlak vysokopecného plynu. Oprava mala byť pôvodne ukončená okolo 20. hod.,ale nestalo sa tak ani do nástupu nočnej smeny. Okolo 22. hod. som bol na dispečingu DZ Energetika. Prišiel tam Ing. Štefan B., ktorý obtelefonovával jednotlivé úseky. Počul som ho, ako kričí, aby ľudia zo svojich pracovísk čo najskôr odišli..." vypovedal obžalovaný. Ukázalo sa však, že v tom čase kolegovia odchádzajúcich nastupovali do nočnej smeny bez toho, aby ich niekto striktne vystríhal pred skutočným nebezpečenstvom, aké im hrozí.
Včera popoludní predstúpil pred súd aj obžalovaný Ladislav M. Podrobnejší súhrn informácií z pojednávaní prinesieme v nasledujúcich dňoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.