sa mal podľa určenia OSN niesť? Ako správne (ne)viete, nebol to ani rok rodiny, ani rok zdravej výživy. Posledný v tomto tisícročí, mal byť Medzinárodným rokom kultúry mieru. Generálny tajomník OSN, Koffi Annan, označil za základy kultúry mieru slobodu, rovnosť, solidaritu, toleranciu, rešpekt k matke Zemi a predovšetkým, - spoločnú zodpovednosť. Poviete si, nás sa to predsa vôbec netýka, u nás je pokoj. Aj keď v piatok mali ušné bubienky obyvateľov Košíc možnosť zacítiť rezonanciu sirén (našťastie len cvičnú) určite to nebolo dvakrát príjemné, nehovoriac už o predstave, že by sme raz mohli takého ryčanie zažiť opodstatnene... Možno u nás nie je vojna v pravom ničiteľskom a krvavom zmysle slova, no je potrebné si uvedomiť, že všade tam, kde vyššie spomínané hodnoty, ako solidarita, tolerancia chýbajú, sú už ľudským egom vyslané prvé divízie zla. Nuž a nielen o tom sa hovorilo na konferencii pod názvom Piliere kultúry mieru v Bratislave, v dňoch 2. a 3. 12. 2000. Zastrešovali a financovali ju Svetová asociácia mimovládnych organizácií (WANGO) v službe OSN a Medzináboženská a medzinárodná federácia za svetový mier (IIFWP) ako svoj príspevok ku globálnej výchove k mieru. IIFWP je nezisková mimovládna organizácia, ktorá podporuje vytváranie svetového mieru prostredníctvom vzdelávacích programov, seminárov, konferencií, publikačnej činnosti a zdôrazňuje potrebu spolupráce politických, vedeckých a náboženských predstaviteľov. To by mohlo viesť k zvýšeniu účinnosti vyjednávania OSN v rôznych oblastiach konfliktov. Konferencie prebiehajú počas novembra a decembra vo všetkých členských štátoch OSN. Aj u nás sa teda zišla časť rozumovej špičky národa, predstavitelia rôznych náboženstiev i ateizmu a časť študentskej komunity. Podľa našich informácií sa tejto konferencie z radov košických vysokých škôl zúčastnili zástupcovia Podnikovohospodárskej fakulty EU a Fakulty verejnej správy (FVS) UPJŠ. Hlavnou myšlienkou stretnutia bolo podľa Viktórie Lukačeňovej z FVS pochopenie hĺbky slova SLUŽBA, vo význame dávania a odovzdávania sa iným. Podujatie malo ekumenicko - tolerantný charakter, pretože nešlo o to, či je niekto katolík, evanjelik či ateista, ale o schopnosť ľudí zjednotiť sa a pomôcť pri hľadaní zdravého jadra v nás. Veď aj podľa zakladateľa IIFWP reverenda Muna a jej predsedu Dr. Čong Hwana Kwaka je pravá láska a schopnosť ľudí dohodnúť sa najjasnejším znakom a základnou podmienkou mieru. Ak by sme sa teda pokúsili zmeniť "IMT - Smileovské": "...kto je sviňa prežije", mali by sme aj my raz kultúru pravej lásky a ideál žiť pre druhých šíriť hlavne medzi mladou generáciou.
Na konferencii bolo množstvo tém týkajúcich sa rodiny, dialógu medzi náboženstvami, úcty k životnému prostrediu.
Čo oslovilo najviac Viktóriu? "Keďže študujem odbor verejnej správy, a navyše som aj veriaca, bolo toto stretnutie pre mňa veľkým prínosom, lebo som pochopila podstatu služby a to hlavne v oblasti verejnej správy. Myslím, že všetci budúci pracovníci v tejto oblasti by mali pochopiť, čo znamená slúžiť si navzájom bez ohľadu na to, či sú veriaci alebo nie. Konferencia by bola istotne prínosom pre každého človeka, lebo celá rada reforiem a zmien, ktoré sa chystajú udiať bez uvedomenia si podstaty nemôže byť účinná."
Možno tieto slová, názory znejú v dnešnom brutálnom svete nereálne až smiešne. Na margo toho však potom už len - smutné. Najväčšou chybou ľudí je, že mnoho podnetov už vopred odsúdia na zánik bez toho, aby sa o ne aspoň pokúsili. A možno stačí začať iba úsmevom, alebo vás snáď inšpiruje citát z konferencie: "Láska je niečo, čo dokonca ani Boh nemôže realizovať sám. Láska sa vždy dá uskutočniť len na základe vzájomnosti. Kde sa začína láska? Nezačína odo mňa, ale vyrastá z môjho partnera. Odtiaľ pramení nebeský zákon - Ži pre iných! Najcennejšou filozofiou teda je žiť pre iných!"
Autor: Jana Mitaľová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.