Určité odhady však sú. Posledné valné zhromaždenie Šarišskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Prešove konštatovalo stabilizáciu stavu v živočíšnej výrobe, hoci v podstate problémy pretrvávajú. Má na nich v prešovskom regióne vplyv okrem celkovej situácie v rezorte poľnohospodárstva aj nedotiahnutý proces transformácie? To bola jedna z otázok, ktoré sme položili riaditeľovi Regionálneho odboru Ministerstva pôdohospodárstva SR v Prešove Mariánovi Koščovi.
-V rámci regiónu transformácia poľnohospodárskych subjektov nie je ukončená. Stále sú medzi nami podniky, ktoré zaostávajú a my máme s tým problémy. Situácia, v ktorej sa poľnohospodárstvo nachádza nenapomáha tomu, aby niektoré podniky sa z toho dostali. Veľa nedostatkov vidím v kvalite manažmentov poľnohospodárskych podnikov. Čo lepší odišli do iných, lukratívnejších sektorov. Niektoré manažmenty však dobre vedú svoje podniky ako napríklad v Kapušanoch, Tulčíku, Svinej či Jarovniciach. Treba vidieť aj nastupujúce eseročky a samostatne hospodáriacich roľníkov, ako inú formu hospodárenia, hoci aj tam sú diferenciácie. Ale my nerobíme rozdiel, či je to taká alebo iná forma hospodárenia na pôde, ale pozeráme sa na to, či je to dobrý hospodár.
Aké teda budú hospodárske výsledky poľnohospodárov v roku?
-Sú určité náznaky zlepšenia. Kým doteraz sa strata pohybovala na úrovni 90 až 100 miliónov korún, tak teraz to vyzerá, že strata nebude vyššia ako 10 miliónov korún. Podľa podnikateľských výhľadov, ktoré predložili jednotlivé subjekty, môžeme hovoriť, že strata sa bude pohybovať skôr okolo ôsmich miliónov korún. Len stále treba brať do úvahy transformačný pohyb. Skrachovali tie poľnohospodárske subjekty, ktoré sa dostávali do vysokých strát. Teraz sa tento priestor trocha vyčistil, ale ešte stále existujú podniky, ktoré majú problémy. Jeden prípad sú Šarišské Sokolovce, druhý prípad sú Šarišské Bohdanovce. A možno aj niektoré ďalšie. Je ešte takých 5 až 6 poľnohospodárskych podnikov, ktoré z rôznych príčin zrejme neprežijú rok 2000. Ako príklad môžeme zobrať oneskorenú privatizáciu Štátnych majetkov, ktoré boli privatizované v rokoch 1996 až 1998. Tieto Štátne majetky išli do privatizácie v stave, keď už boli v úpadku. Privatizačné zmluvy boli podpísané také, že nastupujúce subjekty preberajú známe aj neznáme záväzky voči fondu. Bolo úplne jasné, že to nezvládnu, pretože výkonnosť podnikov nebola taká, aby tieto záväzky zvládli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.