financií Brigitou Schmőgnerovou, na ktorom sa obe strany pokúsili dosiahnuť kompromis pri zohľadnení potrieb samosprávy na finančné prostriedky pred dnešným schvaľovaním budúcoročného štátneho rozpočtu, aj naďalej zostáva v platnosti výzva Rady ZMOS, ktorú jej členovia jednomyseľne schválili na zasadaní 7. a 8. decembra vo Vysokých Tatrách.
Vo výzve Rada ZMOS, ktoré reprezentuje celé politické spektrum a 57 regionálnych združení z celého Slovenska, zdôrazňuje, že ak Národná rada SR pri schvaľovaní štátneho rozpočtu na rok 2001 nebude rešpektovať požiadavky 96 percent všetkých sídiel Slovenska, je ZMOS rozhodnuté vyjadriť svoj kategorický protest formou mimoriadnych krokov. Medzi ne patrí iniciovanie rokovaní zastupiteľstiev všetkých členských obcí a miest a zvolanie mimoriadnych rokovaní snemov všetkých 57 regionálnych združení ZMOS s cieľom upozorniť na prehliadanie potrieb samosprávy zo strany výkonnej moci a zákonodarného zboru vo vzťahu k ekonomickej stabilite a financovania samostatnosti samosprávy. Ešte hrozivejšie vyzerá výzva pre všetky členské obce a mestá na vymáhanie podlžnosti štátu formou podávania súdnych žalôb až po uplatnenie inštitútu exekúcie.
ZMOS aj naďalej trvá na požiadavke zabezpečenia aspoň minimálneho rozsahu finančných prostriedkov na pokrytie súčasných kompetencií a úloh obcí a miest vyjadreného podielom na republikových daniach vo výške 9,8 miliárd Sk. Pre dosiahnutie tohoto finančného objemu pre samosprávy v štátnom rozpočte na rok 2001 je potrebné zvýšiť v ňom podielové dane pre samosprávu oproti vládou predloženému návrhu o 1,1 miliardy Sk. Vo výzve Rady ZMOS sa konštatuje, že bez splnenia tejto požiadavky nemôžu mestá a obce objektívne zabezpečiť výkon všetkých kompetencií samosprávy.
Avšak stretnutie s premiérom Dzurindom a ministerkou financií pred schvaľovaním štátneho rozpočtu v parlamente veľký posun pre samosprávu neprinieslo. "Ministerka financií vyšla samospráve čiastočne v ústrety v tom, že je ochotná akceptovať pozmeňovacie návrhy v Národnej rade na výšku 40 percent v cestnej dani, čo by znamenalo navýšenie zhruba o 160 miliónov korún, a o 100 miliónov korún príspevok na výkon samosprávnych funkcií v obciach do tri tisíc obyvateľov. To, čo ponúkla ministerka financií, je jednoducho málo na výkon základných funkcií obcí a miest bez toho, aby sme nesiahali na podstatu," skonštatoval pre náš denník prvý podpredseda ZMOS a primátor mesta Vranov nad Topľou Milan Muška ( na obr.).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.