miezd a hromadné prepúšťania. Konečne k nám začína prenikať zahraničný kapitál a nám sa opäť kopia sťažnosti zamestnancov. Tentoraz sa nesú v inom duchu väčšinou sa týkajú výšky miezd. Nuž, raz darmo, každý dúfal, že keď sem príde americká, nemecká alebo iná "západniarska" firma, že aj platy budeme mať také, ako naši kolegovia vo vyspelých trhových ekonomikách. Na to si však budeme musieť ešte počkať a to hodnú chvíľu.
So sťažnosťou na americký Molex sa na nás obrátil náš čitateľ Dalibor N. "Pracoval som v istej telekomunikačnej firme, kde som mal plat 12 a pol tisíca čistého. Musel som však cestovať po celom Slovensku. Rozhodol som sa preto ísť na konkurz do Molexu. Pri úvodnom pohovore som žiadal plat v minimálnej výške desaťtisíc čisté, čo mi aj sľúbili. Odporučili mi dať výpoveď, ísť na úrad práce, že odtiaľ ma zoberú do pracovného pomeru k nim."
Tak sa aj stalo a mladý muž nastúpil do Molexu. Pri nástupe mu dali na podpis pracovnú zmluvu, kde mal ukotvených len 40 korún hrubého na hodinu. Pôvodne ju nechcel podpísať, ale vedenie ho uistilo, že plat mu zdvihnú po zaškolení v Nemecku. Mladík strávil určitý čas na zácviku v Liptovskom Hrádku, v Rakúsku a potom desať týždňov v Nemecku. Po návrate predpokladal zvýšenie platu. "Od septembra mi ho zdvihli, ale len na 45 korún. V čistom mi to robilo asi 6200 korún, z toho na dopravu som dal mesačne 1400 korún. Fabrika sa presťahovala do Kechneca, doprava tam by ma stála až tritisíc. Žiadal som teda sľúbených desaťtisíc."
S vedením sa opäť dohodol, že ďalšie zvýšenie a s tým súvisiaca zmena pracovného zaradenia sa zrealizuje k prvému novembru. Do toho prišla mesačná práceneschopnosť. "Mimochodom, za mesiac péenky som dostal 5314 korún, takže to vyzerá, že sa človeku asi viac oplatí byť chorým," poznamenal. Keďže žiadne zvyšovanie platu sa nekonalo, mladík s tým, že s ním nejednali férovo, rozviazal pracovnú zmluvu s Molexom.
O stanovisko k celej udalosti sme požiadali Franza Vollmana, generálneho manažéra Molexu pre východnú Európu. "V tomto prípade zrejme došlo k určitému nedorozumeniu. Sľúbili sme síce tomuto zamestnancovi desaťtisíc čistú mzdu, ale určite nie hneď. Malo sa tak stať až po uplynutí skúšobnej doby a patričnom zaškolení. Nastúpil k nám ako operátor bez skúseností, ale pracoval naozaj dobre. Keď za nami prišiel a povedal, že mzdové ohodnotenie nezodpovedá našim pôvodným sľubom, pozreli sme sa na perspektívu jeho ďalšej kariéry. Akurát v čase rozhodovania o preradení do vyššej pozície s vyšším platom vo výške tých desaťtisíc však, neviem či to bola náhoda alebo zámer, zamestnanec ochorel."
Ako dodal F. Vollmann, vedenie sa pokúšalo zistiť, o aký druh práceneschopnosti ide, zamestnanec však na ich pokus o kontaktovanie sa nereagoval. "Na základe tohto postoja sme začali prehodnocovať naše pôvodné zámery s týmto zamestnancom. Išlo o veľmi schopného človeka, dosahovanie požiadaviek určitým tlakom je však niečo, čo nemôžeme tolerovať. Tým by sme docielili iba to, že by sa všetci operátori v boji o vyššie mzdy naraz hodili na maródku."
Ako zdôraznil F. Vollmann, Molex vynakladá nemalé finančné prostriedky na zaškoľovanie aj radových zamestnancov v zahraničí, hoci by mohol uprednostniť model príchodu zahraničného manažmentu. Na základe toho, ako sa podarí tomu-ktorému zamestnancovi využiť v praxi získané poznatky, sa následne odvíja aj jeho postup a s tým súvisiaci rast miezd. V súčasnosti je priemerná mzda operátorov 9300 korún brutto s rozpätím od 7-tisíc počas skúšobnej doby až po 16-tisíc. V súčasnosti Molex zamestnáva asi 100 ľudí, už o rok by tento počet mal vzrásť na 200 až 250. Firma sa orientuje na výrobu konektorov pre automobilový, telekomunikačný a spotrebný priemysel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.