vstupné rozhovory s úniou. Spýtali sme sa poslancov parlamentu, či považujú tento termín pre Slovensko za reálny.
Oľga KELTOŠOVÁ, HZDS: "Ak sa vláda sústredí na prácu a to nielen v legislatívnej oblasti, bude koordinácia rokovaní vlády a Národnej rady taká, že podáme v roku 2001 špičkový výkon, tak šanca pre Slovensko je reálna. Zatiaľ to však na to nevyzerá. Keď porovnávam plány legislatívnych úloh s plánmi EÚ, sú tam veľké nedostatky zo strany vlády. Nespoliehala by som sa na rok 2002. Je to volebný rok a výkonnosť vlády a parlamentu vtedy klesá."
Ivan ŠIMKO, SDK: "V legislatíve je všetko závislé od novely ústavy. Bez jej prijatia to možné nie je. Ak sa teda vyrieši otázka noriem, ktoré harmonizácia práva s právom EÚ vyžaduje, tak potom to možné bude. Navrhuje sa tam totiž mechanizmus, že niektoré veci by sme prijali ako vládne nariadenie s tým, že parlament by mal kontrolu nad tým, ktoré normy to budú."
Peter KRESÁK, SOP: "Z kapitol, ktoré nás čakajú, dve vyzerajú byť najzložitejšie. Je to životné prostredie a poľnohospodárstvo. Súvisí to však i so schopnosťou SR zabezpečiť potrebné financie. Legislatívu sme ale schopní zvládnuť. Chcem byť optimistom."
Arpád DUKA-ZÓLYOMI, SMK: "Vláda už pripravila všetky dispozičné materiály pre Európsku komisiu a v budúcom roku by sme mali otvoriť všetky kapitoly. Verím, že v roku 2002 by sme mohli uzatvoriť kapitoly s prechodnými obdobiami. Ak všetko pôjde dobre, koncom roka 2002 by sme mohli byť pripravení, rok 2003 nechať na posledné úpravy a 1. januára 2004 by mal byť vstup aj reálny."
Ladislav OROSZ, SDĽ: "Je to strašný kopec práce a vyžaduje obrovské úsilie ministerstiev. Ukončiť rozhovory v lete 2002 je odvážne tvrdenie štátneho tajomníka J. Figeľa. Pri dobrej súhre okolností a fungovaní vládnej koalície by to však nemusel byť nesplniteľný cieľ."
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.