mimoriadnom zasadnutí vo štvrtok. "Mechanizmus rokovania tripartity je taký, že ak vo štvrtok nedôjde ku zhode, tak vláda môže a musí rozhodnúť," povedal včera podpredseda vlády SR pre ekonomiku Ivan Mikloš. Vo vláde je podľa neho podpora zvýšiť regulované ceny od 1. januára 2001, otázne je však, o koľko.
Jednotlivé rezorty v utorok na tripartite predložili návrhy na zvýšenie regulovaných cien v 8 sférach. Ministerstvo hospodárstva (MH) SR navrhlo zvýšiť ceny elektriny pre domácnosti v priemere o 20 % a pre podnikateľov o 10 %, čo je v súlade s vládnymi zámermi. Návrhy na zvýšenie cien plynu počítajú s 25-% nárastom pre domácnosti, 15-% pre maloodberateľov a 30-% pre veľkoodberateľov. Pôvodné vládne zámery však rátali zo zvýšením o 15 % pre domácnosti a o 10 % pre obe kategórie podnikateľov. Železničná osobná doprava by podľa návrhu Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií (MDPT) SR mala od 1. januára budúceho roka zdražieť o 14 %, čo je oproti vládnym zámerom o 1 % viac. Ceny autobusovej dopravy majú podľa návrhov vzrásť o 20 %, kým vláda rátala len so 7-% zvýšením. Návrhy MDPT ďalej požadujú 9,9-% zvýšenie cien poštovného, čo je len nepatrný pokles oproti vládnym zámerom (10 %). Vodné a stočné by malo podľa návrhov vzrásť o 20,3 % (vláda počítala s 21 %) a nájomné pre asi 5 % obyvateľstva, ktoré býva v štátnych bytoch, o 45 % (vládny zámer 35 %). Tripartita sa napokon zaoberala aj zvýšením regulovanej maximálnej ceny tepla (350 Sk/GJ) pre domácnosti, a to o 20 %.
Zásadný nesúhlas s takýmito návrhmi vyslovili v rámci tripartity predstavitelia Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR. Odborári poukazujú najmä na značné sociálne dôsledky zvyšovania cien. Posledný sociálny partner Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR vyslovila v zásade súhlas so zvyšovaním cien okrem kategórií plynu a cestovného, kde zamestnávatelia požadujú miernejší nárast. Dôvodom postoja AZZZ je najmä vysoký dopad nárastu cien plynu na viaceré slovenské chemické a iné podniky.
I. Mikloš včera zdôraznil, že zvyšovanie cien nad pôvodnými vládnymi zámermi spôsobili vonkajšie dôsledky, ktoré vláda ťažko ovplyvní. Ide predovšetkým o vývoj cien ropy a plynu na svetových trhoch a vývoj výmenného kurzu USD/SKK.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.