si: V januári, keď sa rozbesnieval tajfún Migaš (teda dávno pred odvolaním Košovana a hlasovaním proti Dzurindovi), Kanis prvýkrát na novinársku otázku, či bude kandidovať proti predsedovi, verejne pripustil, že "po určitom čase, keď SOM SA VENOVAL REFORME REZORTU OBRANY, SA VRÁTíM VIAC AJ NA STRANÍCKE FÓRUM". Všeobecne bol vtedy Kanis pokladaný za tajného favorita blížiaceho sa zjazdu SDĽ a oveľa nádejnejšieho konkurenta Migašovi, než sa rysoval - a aj sa ukázal - Ftáčnik.
Nuž, božská jasnozrivosť. Kvôli Kanisovej "reforme rezortu obrany" sa nedávno Dzurinda ocitol až na koberci v centrále NATO. V Bruseli bol premiér osobne, po márnych intervenciách u šéfa rezortu, dôrazne upozornený, že s personálnou politikou tohto ministra bude cesta SR do aliancie zarúbaná. A po "určitom čase" je Kanis až po fúzy aj na "straníckom fóre". Bohužiaľ - pre neho - trochu inak, než si vybájil. Na Republikovom výbore SDĽ čaká ministra obrany rozhodujúci "hearing", kde by mal uspokojivo a zrozumiteľne vysvetliť pôvod prostriedkov použitých pri stavbe rodinného domu. S nevídanou razanciou ide po Kanisovi a jeho obydlí aj Mladá demokratická ľavica (MDĽ), ktorú už žiadne vysvetlenie ani nezaujíma, a požaduje rovno odstúpenie, ba aj zloženie poslaneckého mandátu.
Azda zaráža trochu fakt, že formulátorom výzvy MDĽ za zdôveryhodnenie a očistenie strany je ten podpredseda Ondruš, ktorý iba celkom nedávno nevedel uspokojivo vysvetliť, ako sa dá neprotekčne prísť k vysoko nadštandardnému bývaniu v centre Bratislavy. Argument, že bol mladoženáč s bytovým problémom a nebol ešte ústavným činiteľom, iba moderátorom Markízy, uspokojí iba tých, ktorí netušia za štvanicou na Kanisa aj stranícke pozadie. Tým, že mediálnej aféry sa pevne zmocnila rodná SDĽ a jej juniorka, Kanis kruto pyká za odvážlivosť, keď za Migašovým hlasovaním proti Dzurindovi zbadal "materiálne záujmy, po ktorých by mali novinári ísť".
Nuž, odkedy sa Migaš pokonal s Dzurindom a obnovili personálnu úniu, letné sídlo predsedu SDĽ a NR SR v jednej ulici s generalitou Devín Banky stratilo na zaujímavosti (aktuálnosti?!). Čo, isteže, nijako neumenšuje pochybnosti okolo Kanisa, len nabáda k širokospektrálnejšiemu pátraniu. Už aby sa objavili na internete toľko sľubované majetkové priznania kompletného vedenia SDĽ... A či bude zádrhel v tom, že keby sa "otvoril" Migaš, otvorí sa s ním aj koaličná zmluva? Čo už je predsa len iný tabak, ako jeden rýchlo nahraditeľný (Tuchyňa) minister obrany.
Hoci sa obeť zdá byť vybratá selektívne, stranícky tlak na odkrytie záhadných príjmov, z ktorých Kanis financuje dom, je novou a veľmi pozitívnou kvalitou v normotvorbe slovenského verejného života. Doteraz partaje prechádzali nadrozmerné statky svojich koryfejov sprisahaneckým mlčaním. Predstava, ako predstavenstvo HZDS tlačí na Rezeša (Macušku, Poóra a tutti quanti), aby verejne zdokladoval zdroje na použité lietadlá, frajerky a vystavané domy, je isteže tristná. Ale o nič dravší ťah po transparentnosti nejavili ani ďalšie strany. Kanis je preto veľmi milý precedens, ktorý naostro formuje štandardy pre ústavných činiteľov i širšie spektrum verejne činných osôb. Internetové vydania majetkových priznaní niektorých politikov, ktoré sa už dajú pohodlne naklikať, sú prelomovým signálom.
Kanisovi však už možno ani najkrajšia webová stránka nepomôže. Nepochopil ani vážnosť situácie a jeho prvé verejné priznanie bolo tragické. Vyhrávať pravidelne na tipovaní je síce skutočne možné, chce to však profesionála v "plnom úväzku", ktorý nad stávkami a kurzami vysedí celý pracovný deň. V úväzku vedľajšom, popri ministrovaní, je to absurdum. Nevraviac o pochybnom druhom "zdroji" - dobrom priateľovi. Buď klame, alebo pôžička nebola nezištná, čo je v podstate jedno. Napokon, ak je priateľ až taký dobrý, že mu šuchne 2 milióny, prečo v ťažkej hodinke teraz Kanisa nepodrží?! Prečo sa hanbí za to, že požičiava ministrovi?! Veď je to vlastenecký čin!
Navyše, hoci sa hravý minister ako-tak pokryl v kauze Katrim Stella, kuloármi kolujú časti nedávnej správy NKÚ o hospodárení v rezorte obrany, ktoré mu priťažia možno väčšmi, než rodinný dom. A na motívy tejto správy už Ján Langoš koncom októbra odovzdal žiadosť generálnej prokuratúre, aby preskúmala zákonnosť predajov v rezorte obrany.
Kanis je proste rozbehnutý z vlády. Či ho zotrvačnosť pohybu vyleje, alebo ešte dokáže pribrzdiť, ukáže už sobotňajšia RR SDĽ. Tá drží páky, bez jej verdiktu bude mediálny tlak k ničomu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.