porevolučného obdobia plného vtedajšej eufórie z "výbuchu" náboženskej slobody. Skutočne to, čo je aj ľudsky prirodzené a bolo celé roky nezmyselne a kruto potlačované, dostalo zrazu "voľný priebeh". A taký bol aj spomínaný zákon.
Napokon, nemohlo tomu byť inak, veď prakticky ani jeden z niekdajších vrcholových komunistických papalášov dodnes nevie vysvetliť, prečo štátna moc tvrdo bojovala proti cirkvám a veriacim, prečo oni sami štvali bezpečnostné zložky proti tým, ktorí sa modlili, a prečo príslušníci Štátnej bezpečnosti neľudsky bili a mučili tých, u ktorých našli "nedovolenú" náboženskú literatúru a cvičených policajných vlčiakov púšťali na ženičky pokojne sa vracajúce z kostola...
Vráťme sa však k ponovembrovému zákonu. Po deviatich rokoch od jeho prijatia sa ukázalo, že vzťah cirkví a štátu treba povedané rečou zákona pevnejšie a jasnejšie definovať. A tak v týchto dňoch vyšla v Zbierke zákonov právna norma, ktorou sa mení pôvodný Zákon o slobode náboženskej viery a postavení cirkví a náboženských spoločností. Nová zákonná úprava trochu krkolomne definuje cirkev a náboženskú spoločnosť ako "dobrovoľné združenie osôb rovnakej náboženskej viery v organizácii utvorenej podľa príslušnosti k náboženskej viere na základe vnútorných predpisov príslušnej cirkvi alebo náboženskej spoločnosti". Ďalej sa uvádza, že "všetky cirkvi a náboženské spoločnosti majú pred zákonom rovnaké postavenie." A do tretice, cirkvi a náboženské spoločnosti sú podľa zákona právnickými osobami, ktoré sa môžu "vzájomne združovať, utvárať komunity, rehole, spoločnosti a obdobné spoločenstvá."
Súčasťou zákona je aj novelizovaná príloha nazvaná "Zoznam cirkví a náboženských spoločností, ktoré na základe zákona alebo na základe súhlasu štátu pôsobia na území Slovenskej republiky." Len pre zaujímavosť uveďme, že je v nej taxatívne vymenovaných pätnásť subjektov, poväčšine kresťanských. Sú to (zaradené podľa abecedy) tieto cirkvi a náboženské spoločnosti: Apoštolská cirkev, Bratská jednota baptistov, Cirkev adventistov siedmeho dňa, Cirkev bratská, Cirkev československá husitská, Evanjelická cirkev augsburského vyznania, Evanjelická cirkev metodistická, Gréckokatolícka cirkev, Kresťanské zbory, Náboženská spoločnosť Jehovovi svedkovia, Pravoslávna cirkev, Reformovaná kresťanská cirkev, Rímskokatolícka cirkev, Starokatolícka cirkev, Ústredný zväz Židovských náboženských obcí. Zákon ďalej jasne definuje, že "štát uznáva len tie cirkvi a náboženské spoločnosti, ktoré sú registrované" a s týmito registrovanými subjektmi "štát môže uzatvárať zmluvy o vzájomnej spolupráci".
Otázka znie, čo s cirkvami, náboženskými spoločnosťami, komunitami a sektami, ktoré nie sú úradne registrované. Tie buď pôsobia na základe Zákona o združovaní občanov ako tzv. občianske združenia, spoločenské organizácie a zväzy (vrátane rôznych združení študentov napríklad budhistických, moslimských a iných) alebo majú možnosť sa riadne zaregistrovať ako cirkev, resp. náboženská spoločnosť. Ale niektoré sekty a malé spoločenstvá niečo také odmietajú, keďže neuznávajú štát ako inštitúciu a s jeho predstaviteľmi nie sú ochotní komunikovať. Takže pôsobia de facto i de iure protizákonne, pokútne a načierno. Ale to už je iná téma.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.