sobota. Naši občania chodia hlavne do Krosna a Rzešova. Poliaci prechádzajúhranicu buď pešo, alebo cestujú do blízkych dedín, najďalej do Svidníka," povedal nám vedúci colnej pobočky vo Vyšnom Komárniku Ján Ovečka. Podľa jeho skúseností jediným záujmom Poliakov je nákup alkoholu, piva a vína. Kým v Poľsku stojí pol litra vodky v prepočte od 200 do 220 korún, na Slovensku je cena tejto komodity o polovicu nižšia. O pokutách sa s nami šéf colníkov nechcel rozprávať, lebo podľa jeho vyjadrenia ide "o interné informácie".
Na našu otázku, ako je to s vymáhaním cla, nám povedal, že zaplatia ho iba málo informovaní ľudia. Väčšina našich občanov už v tom vie chodiť. "Ľudia sú dobre oboznámení, v tom negatívnom slova zmysle, že využívajú jeden z paragrafov Vyhlášky 17/96, ktorá hovorí o zákazoch a obmedzeniach pri dovoze vecí obchodného charakteru a využívajú takzvaný bezcolný limit 6-tisíc korún. Týka sa to občanov starších ako 18 rokov na dobu tridsiatich dní. Stávajú sa aj také prípady, že náš človek, aj keď vezie tovar vo vyššej hodnote, je taký prešibaný, že si u predávajúceho Poliaka zaobstará faktúru, ktorá nepresahuje tých 6-tisíc korún. Máme prípady, že dávame na preverenie podozrivé faktúry," ozrejmil nám situáciu na priechode Ján Ovečka. Potvrdil nám, že Poliaci vedú veľmi biednu evidenciu a dokazovanie je často problematické. Záujem našich ľudí je hlavne o stavebné materiály určené na rekonštrukciu bytov a stavbu domov. Na Slovensko sa vo veľkom dovážajú hlavne obklady , to keramické i drevené, ďalej plávajúce podlahy, predmetom záujmu sa stali aj rozličné farbivá. Záujem v poslednom období zo strany Slovákov poklesol o sortiment detského ošatenia a obuvi. Ešte stále sú však vyhľadávané značkové odevy, momentálne hlavne vetrovky, bundy a dzinsový tovar. Smerom k nám putujú aj niektoré druhy potravín.
Kroky našich kúpychtivých občanov už ani tak nesmerujú na tradičné trhoviská, ale stredobodom ich záujmu sa stali veľké obchodné reťazce super a hypermarkety a veľkosklady, ktoré v Poľsku zvyknú mať oprávnenie aj na maloobchod. Dôvod nám tiež ozrejmil. "Naši ľudia využívajú možnosť vrátenia DPH, ktoré v Poľsku už rozbehli a nazývajú ho VAT. Nemajú to zavedené ešte všetci obchodníci, ale práve spomínané väčšie firmy, ktoré sú i daňovo spoľahlivé, majú udelené oprávnenie vnarátenie daní." Funguje to veľmi jednoducho, stačí, aby si cestujúci vypýtal na hranici tlačivo, ktoré si nechá potvrdiť, a do troch mesiacov si môže v obchodnej firme spätne vyzdvihnúť rozdiel v DPH. Poliaci si určili pre našinca veľmi atraktívnu sumu, spodná hranica je limitovaná v prepočte na slovenské koruny iba na 2-tisíc korún. To znamená, že stačí nakúpiť tovar aspoň za dve tisícky a DPH sa nášmu občanovi môže vrátiť. Ako nás upozornil Ján Ovečka, potraviny sú z tohto zoznamu vyňaté. Pri ostatných tovaroch je podmienkou kúpiť minimálne tri balenia z jedného tovaru, no aj tak sa nákup lepšie rentuje ako na trhoviskách.
Zaujímavá býva doba čakania na hranici. Za posledný víkend osobné autá mali 120-minútovú nútenú prestávku. Autobusy, pre ktoré majú na colnom priechode vyhradený osobitný pruh, museli čakať tiež zhruba 2 hodiny. Najhorší čas pre výstup je medzi 8. a 10. hodinou, na vstupe v sobotu bola špička medzi 14. 15. hodinou, v piatok kulminovala po 16. hodine. Šoféri nákladnej dopravy tu musia rátať s dobou čakania až 8 hodín. Sobota v číslach znamenala 6352 cestujúcich na vstupe a 7726 na výstupe, v nedeľu to bolo v oboch smeroch asi o dve tisícky menej.
Ak keď je počasie zatiaľ veľmi prajné k vodičom, na priechode vo Vyšnom Komárniku, ktorý sa nachádza v nadmorskej výške viac ako 500 metrov nad morom, treba už rátať s námrazou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.