Regeneračné centrum otvorí svoje brány až v novom roku
Sabinov - Aj keď rehabilitačno-regeneračné centrum (RRC) v Sabinove malo svoje brány otvoriť už v septembri, prvých návštevníkov zrejme privíta až v
Janka Štefková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
januári roku 2001,a to aj napriek tomu, že obyvateľom Sabinova takéto služby v meste chýbajú. "Problém,prečo sme do týchto dní v mestskom kultúrnom stredisku RRC neotvorili sú nevysporiadané finančné záležitosti od prvého prevádzkovateľa. O niektorých záležitostiach som ani sám nevedel, až kým som neprišiel do plynárne, kde nie sú uhradené faktúry v sume viac
ako 20 tisíc korún. Táto však nezahŕňa dvojročné penále z omeškania. V plynárni mi povedali, že plyn nám nezapoja, kým sa dlh neuhradí. My však prevádzku chceme spustiť a preto ho zaplatíme. Od pána Macejka ho vymáhať budeme, i keď si myslím, že nám ho nezaplatí," povedal nájomca RRC v Sabinove Vladimír Merkovský.
Podnikateľ, po ktorom ostali neuhradené faktúry za dodávky plynu bol Miroslav Macejko z Ličartoviec v Prešovskom okrese. S M. Macejkom sme sa chceli skontaktovať aj my, avšak bezvýsledne. Volali sme mu niekoľkokrát na mobilné telefónne číslo, no telefón nám nikto nezdvihol.
M. Macejko neuhradil financie ani súkromnej plynárenskej firme, ktorá mu plyn zaviedla. Tá, aby si zabezpečila chýbajúce peniaze, vzala mu jeden z dvoch plynových kotlov na kúrenie. "Kotol nám chýba a na zakúpenie nového potrebujeme okolo 35 tisíc korún, aby sme prevádzku mohli spustiť a dostali aj povolenie od hygieny,potrebujeme ďalšie peniaze." Na to, aby sa zákazníci v RRC oddýchli a cítili sa príjemne však musí V. Merkovský investovať približne štvrť milióna korún, hoci, ako sám predpokladá, investície sa mu nevrátia ani po piatich rokoch prevádzkovania. Situáciu nezmení ani fakt, že poslanci mestského zastupiteľsodhlasovali výnimku v stanovení ceny nájomného za priestory, v ktorých bude prevádzkovať služby. Ide totiž o špecifický priestor, v ktorom je bazén a sauna a kde sú veľmi vysoké prevádzkové náklady a kde len kubík vody stojí 39 korún. Ako pred časom uviedol riaditeľ MsKS Juraj Navrátil, to bolidôvody, pre ktoré stroskotalo prevádzkovanie RRC v dvoch prípadoch. "Tým, že som priestory bývalej sauny vzal do prenájmu, som chcel pomôcť mestu a obyvateľom a nie preto, aby som zbohatol. Niektoré zariadenie je v dezolátnom stave a nie a niektoré potrebné aj chýba. Regeneračné vane sú nefunkčné a preto musíme zakúpiť aspoň dve nové. Zákazníci by zrejme privítali aj solárium a perličkový kúpeľ, no či ho budeme môcť zakúpiť, neviem. Momentálne hľadáme sponzora, ktorý by nám finančne prispel aspoň na niektoré potrebné zariadenia. Ďalším z problémov je veľkosť sauny. Radil som sa s odborníkmi, ktorí povedali, že by postačovala polovica z celkovej plochy. Aj to je dôvod, prečo uvažujeme o jej úprave. Chceli by sme ju rozdeliť na dve časti - suchú a mokrú, čím sa zbytočná plocha využila. Celá plocha sauny má totiž kapacitu 30 ľudí, čo je na mesto Sabinov veľká kapacita." V tejto súvislosti sme sa V. Merkovského opýtali, aký záujem zo strany sabinovskej verejnosti predpokladá. V ankete uplynulý rok totiž Sabinovčania uviedli, že im v meste chýbajú práve služby takéhoto druhu. "Aj keď si uvedomujeme, že ceny za plyn a vodu neustále stúpajú, pre záujemcov vytvoríme primerané ceny. Aký bude záujem, neviem, no možno budeme prekvapení. Podľa výsledkov návštevnosti zariadenia asi pred rokom, kedy sa denne prišli zregenerovať traja ľudia, ten záujem veľký zrejme nebude."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.