v latinčine znamená "z knihy". Je to umelecky spracovaný štítok, ozdobná nálepka, vlastnícka značka, alebo vlastnícky list malého formátu nalepený na vnútornej strane knižnej dosky označenej menom majiteľa.
Práve včera vo výstavných priestoroch detskej knižnice Slniečko v Prešove slávnostne otvorili takúto výstavu. Má jednoduchý názov EX LIBRIS 2000. Návštevník sa na nej stretne s víťaznými i vybranými prácami, ktoré do súťaže prihlásili deti vo veku od 12 do 14 rokov. Ide o 4. ročník medzinárodnej súťaže tentokrát na tému Tradičné remeslá. Pripravila ju Mestská knižnica a Vlastivedné múzeum v Hlohovci. Je organizovaná s finančnou podporou UNESCO, v spolupráci s Ministerstvom kultúry SR a Radou Európy. "Máme česť, že sme ako druhá knižnica na Slovensku prevzali túto putovnú výstavu a v našich priestoroch ju chceme sprístupniť širokej prešovskej verejnosti," povedala na vernisáži zástupkyňa riaditeľky Knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove Valéria Magáčová.
Prítomných oboznámila s históriou ex libris. Prvý takýto štítok vznikol v Nemecku v roku 1188, na území Slovenska pravý ex libris siaha do 16. storočia. O dve storočia neskôr bolo evidovaných už okolo tisíc ručne vyhotovených matríc, ktoré boli takmer výlučne erbové. V súčasnosti sa knižná kultúra na Slovensku zaoberá ex librisom len okrajovo. "Mestská knižnica v Hlohovci začala ako prvá približovať krásy ex librisu deťom a v súčasnosti je jej úsilie korunované organizovaním medzinárodnej súťaže. Počet súťažných návrhov v tomto ročníku bol 634, do užšieho výberu sa dostalo 404 prác, z ktorých je zostavená aj táto výstava. Súťažné práce prišli z Belgicka, Českej republiky, Estónska, Chorvátska, Indie, Juhoslávie, Macedónska, Ruska, Slovinska a Slovenska," odznelo na vernisáži. Výstava sa v Prešove zdrží do konca januára 2001 a odtiaľ sa vydá na púť do Estónska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.