Dopravného podniku na Ružíne, ktorá bola súdnoznaleckým posudkom ohodnotená na 3,7 milióna Sk. Mladý Schwartz ju pravda získal za smiešnych 800 tisíc Sk, ktoré ani nezaplatil, lebo keďže mu dopravný podnik dlhoval za prevedené práce uhralo sa to vzájomným zápočtom. Tak sa robia dobré kšefty," rozhorčil sa v redakcii dobre informovaný pán, ktorý si neželal byť menovaný.
Námestník Schwartz:"Ja s tým nemám nič spoločné, chatu predával magistrát."
Dopravný námestník Arpád Schwartz(foto na titulnej strane), ktorého sme navštívili s cieľom overiť si informácie, s rozhovorom bez problémov súhlasil.
"Ja s predajom absolútne nič nemám. Dopravný podnik mesta Košice, v ktorom pracujem, podnikovú chatu na Ružíne nepredával. Predalo ju Mesto Košice," odkázal nás na magistrát Ing. Schwartz. Potvrdil nám, že podniková chata DPMK je vo vlastníctve jeho syna Róberta, ako aj to, že kúpnu cenu uhradil vzájomným zápočtom za nezaplatené faktúry za kosenie.
"Neboli to však práce pre Dopravný podnik, ale pre mesto Košice," zdôraznil Ing. Schwartz.
Riaditeľ magistrátu Kovalčin: "Sme radi, že chatu DPMK konečne niekto kúpil."
Podniková chata na Ružíne, ktorú mal DPMK zverenú do správy od mesta Košice, už dlho nefungovala na rekreačné účely. Ešte v roku 1998 sa na februárovom zasadnutí predstavenstva DPMK diskutovalo o jej ďalšom osude. Vzhľadom na to, že DPMK nemal dostatok finančných prostriedkov na investovanie do prevádzky Ružín, vedenie navrhlo odpredaj verejnou dražbou. Podľa súdnoznaleckého posudku z roku 1998 mala murovaná dvojpodlažná chata s veľkým pozemkom, troma malými drevenými chatkami a volejbalovým ihriskom hodnotu 3,7 milióna Sk. Mestské zastupiteľstvo schválilo odpredaj chaty na dražbe s vyvolávacou cenou 3,7 milióna Sk.
"Nenašiel sa ani jediný záujemca, ktorý by bol ochotný chatu za stanovenú cenu kúpiť. V druhom kole dražby sme cenu znížili na 2,7 milióna Sk. Ale ani tak ju nikto nechcel," informoval nás riaditeľ magistrátu Ing. Ján Kovalčin, ktorý do funkcie nastúpil 1. januára 2000.
Zo spisu k chate DPMK, ktorý si riaditeľ magistrátu pre nás z majetkovo-právneho oddelenia vyžiadal sme sa dozvedeli o ďalšom postupe mesta.
"V auguste v roku 1999 sa vedenie mesta rozhodlo vypísať verejno-obchodnú súťaž na odpredaj chaty. Prípadní záujemcovia mali predložiť svoje ponuky na magistrát v zalepených obálkach. Prihlásili sa traja, verejno-obchodná spoločnosť Capitol, Slovenský rybársky zväz-mestská organizácia v Košiciach a Róbert Schwartz. Capitol ponúkal mestu 2 milióny, rybári 1,8 milióna a Schwartz 851 tisíc Sk. Komisia zložená z predstaviteľov mesta, magistrátu a poslancov odporučila chatu DPMK predať spoločnosti Capitol, ktorá ponúkla najviac," vysvetlil na základe zápisníc Ing. Kovalčin.
Magistrát následne napísal list, v ktorom majiteľov spoločnosti Capitol informoval o víťazstve v súťaži a vyzval k uzavretiu kúpno-predajnej zmluvy.
"Koncom novembra 99 sme dostali zo spoločnosti Capitol list, v ktorom nám oznámili, že kúpu chaty si rozmysleli a kúpno-predajnú zmluvu nepodpíšu. Tak sme listom vyzvali druhého v poradí-Slovenský rybársky zväz-aby sa dostavil za účelom podpísania kúpno-predajnej zmluvy. Po urgenciách písomných i telefonických sme vo februári 2000 dostali písomne stanovisko, že ani oni o kúpu chaty už záujem nemajú a zmluvu nepodpíšu,"dodal Kovalčin.
Komisia potom požiadala vedenie mesta, aby rozhodlo o ďalšom postupe. Verdikt prišiel jasný, vyzvite aj tretieho v poradí. Róbert Schwartz, syn dopravného námestníka v DPMK, si kúpu chaty ani po takom dlhom čase nerozmyslel. Na výzvu zareagoval kladne, keďže mesto jeho firme Garden Real dlhovalo za kosenie pri cestných komunikáciach niekoľko miliónov korún. Dlhy a hroziace penalizovanie potvrdila Korzáru aj šéfka ekonomického oddelenia na magistráte Helena Cibuľová.
"Nehovoriac o tom, že náklady na udržiavanie chaty, jej vykurovanie, stráženie a platenie dane z nehnuteľností stáli mesto ročne veľa peňazí. Boli sme radi, že sa chaty zbavíme a zároveň sa znížia aj naše záväzky voči dodávateľom. Chata sa predala za ponúkaných 851 tisíc Sk vzájomným zápočtom," vysvetlila H. Cibuľová, pričom dodala, že Garden Real robila pre mesto práce na základe verejnej súťaže, ktorú vyhrala.
Námestník Schwartz v mestkom dopravnom podniku jednoznačne vylúčil, že by niekedy pretláčal svojho syna vo verejných súťažiach a zdôraznil, že Róbert je dospelý a jeho podnikanie je len jeho záležitosťou.
Konateľ Capitolu:"Keď sme ju prezreli, nechceli by sme ju ani za 800 tisíc."
Aby sme si slová riaditeľa magistrátu overili aj u víťaznej firmy, ktorá vo verejno-obchodnej súťaži ponúkala za chatu 2 milióny Sk, no neskôr si kúpu rozmyslela, oslovili sme jej konateľa Petra Matu.
"Na fotkách vyzerala chata lákavo. Ale keď sme sa potom išli pozrieť, jej stav nás zarmútil. Vyžadovala by si obrovské investície, keďže nie je podpivničená,stavba je zamokrená. Ani jej poloha nie je ideálna, leží za priehradným múrom, kde sa nachádzajú výpuste vody a cítiť tam smrad. Izby v nej sú malé, nevyhovujúce, kuchyňa v klatastrofálnom stave. Poloha je nevyhovujúca aj z hľadiska slnka, ktoré tam zablúdi len na chvíľu počas dňa. Nedal by som za ňu ani tých 851 tisíc korún," zdôraznil Mata.
Keďže sme si chatu DPMK boli obzrieť osobne a dovnútra sme sa nedostali, môžeme jej imidž zhodnotiť len laicky. Rozhodne nevyzerá nepríťažlivo, leží vo veľmi príjemnom prostredí obkolesenom lesmi a jedličkami. Celý areál v blízkosti vodnej nádrže vyzerá pre turisticky ruch nanajvýš lákavo a možno preto, že je december sme ani žiadny smrad necítili.
Schwartz junior: "Kúpil som ju za cenu, ktorá bola pre mňa výhodná."
Schwartz junior nám v telefonickom rozhovore potvrdil, že sa stal majiteľom chaty až v auguste 2000. Na rozdiel od konateľa Capitolu si však myslí, že cena, ktorú mestu prostrednítvom zápočtu zaplatil, bola pre neho výhodná. O ďalších plánoch s rekreačnou chatou, kde by mohlo naraz dovolenkovať niekoľko rodín, oboznamovať verejnosť zatiaľ nechcel.
"Isté je len to, že ju nebudem využívať iba na súkromné účely, ako aj to, že si vyžaduje značné finančné náklady na rekonštrukciu," povedal nám Róbert Schwartz. Potvrdil aj informácie, že jeho firma Garden Real pre mesto robí na základe podpísanej zmluvy údržbu prícestnej zelene.
"Môj otec nemá nič spoločné ani s mojim podnikaním, ani s mojou kúpou chaty od magistrátu. Svoje aktivity rozbieham individuálne. S mestom mám uzavretú zmluvu na päť rokov, robím už viac ako tri a pol roka, ide však len o sezónne práce. Pravdou je, že mi mesto dlhovalo a tak som sa rozhodol využiť aj takúto možnosť,"dodal R. Schwartz.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.