ministerke financií Brigite Schmögnerovej a jej spolupracovníkom.
Oproti vládnemu návrhu poslanci pridali v príjmoch a výdavkoch rozpočtu 1,3 miliardy korún. Plánovaná výška schodku sa však nemení a je 37,2 miliardy. V budúcom roku budú príjmy 180,6 a výdavky 217,8 miliardy.
Za vládny návrh rozpočtu hlasovalo zo 139 prítomných 90 poslancov, čo je ústavná väčšina. Proti hlasovali poslanci opozície a nezávislí Robert Fico a Marián Andel. Zdržali sa poslanci HZDS Ivan Gašparovič, Sergej Kozlík, Dušan Slobodník a Jozef Prokeš zo SNS. Ústavnú väčšinu vládne strany dosiahli aj vďaka podpornému stanovisku nezávislého poslanca Imricha Sládečka. Maratón hlasovaní o návrhoch v spoločnej správe výborov a o pozmeňujúcich návrhoch z rozpravy trval dve hodiny.
Premiér Dzurinda označil kvalitu rozpočtu za dobrú: "Išli sme na hranicu možného. Je to povzbudenie nielen pre politickú špičku, ale i pre Slovensko ako celok. Rozpočet sme schválili včas a aj to svedčí, že istá politická kultúra na Slovensku napreduje." Ústavnú väčšinu pri hlasovaní o rozpočte považuje za dobrý signál pred schvaľovaním novely ústavy a reformy verejnej správy.
Eufóriu na parlamentnom balkóne vyvolalo prijatie odporúčania, aby sa použili plánované prostriedky pre zdravotníckych pracovníkov vo výške 3,4 miliardy na plošné zvýšenie tarifných platov. Ministra zdravotníctva Romana Kováča znepokojilo slovko plošné, lebo mal v úmysle zvyšovať platy diferencovane.
Kováč SME povedal, že síce predloží vláde kalkuláciu, kde nájsť zdroje na takéto riešenie, ale schválenie odporúčania ho aj tak zaskočilo: "Nikto si neuvedomil, že 3,4 miliardy znamenajú ďalšiu 1,5 miliardy korún na nočné služby lekárov. Na to nemáme."
Vicepremiér Ivan Mikloš tiež nie je nadšený: "Nevidím v tom však zásadný problém. Nie sú to peniaze naviac, to sú peniaze, ktoré by tak či tak na mzdy mali byť použité. Len je tam nepríjemné slovo - plošne - a to neumožňuje diferencovať v odmeňovaní."
K tomu, či bude rozpočet na volebný rok 2002 štedrejší, sa Mikloš vyjadril opatrne: "Politický cyklus platí v každej krajine a myslieť si, že nebudete platiť na Slovensku, by bolo ilúziou. Náš priestor na zmäkčovanie je veľmi, veľmi obmedzený. Dosiahli sme makroekonomickú stabilitu, ale je krehká."
Ako sa zmenil návrh rozpočtu
Oblasť príjmov
- Národná banka Slovenska odvedie zo zisku o miliardu navyše
- Zvýšením administratívnych poplatkov sa získa 600 miliónov korún
- Zníženie podielu štátneho rozpočtu na výnose dane z príjmov právnických osôb o 308 miliónov v prospech rozpočtov obcí
Navýšenie výdavkov
- Kancelária Národnej rady 171 miliónov korún
- Kancelária prezidenta 27 miliónov na rezidenciu hlavy štátu
- Ministerstvo školstva 402,7 milióna (v tom napríklad 175 miliónov na projekt Infovek)
- Ministerstvo zdravotníctva 200,4 milióna (v tom 200 miliónov na dobudovanie špičkových zdravotníckych zariadení)
- Ministerstvo kultúry 10 miliónov pre Maticu slovenskú
- Krajské úrady 157,7 milióna ( v tom 60 miliónov pre súkromné a cirkevné školy a 97,7 miliónov pre tri kraje)
Rozpočty obcí sa navýšia o 568 miliónov
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.