spôsoboch pri poisťovaní mestského majetku, ktorý na košickom magistráte donedávna bez problémov fungoval. Na zasadnutí mestského zastupiteľstva M. Dittrich verejne poukázal na nedávne aktivity exriaditeľa košického magistrátu, dnes poslanca SOP v košickom parlamente a čerstvého kvestora Technickej univerzity Ing. Gabriela Fischera.
Upozornil, že v súkromnej spoločnosti Market Maker Slovakia (MMS), s.r.o. Bratislava, ktorá bola mestom splnomocnená vystupovať ako sprostredkovateľ pri uzatváraní poistných zmlúv, figuruje ako predseda Dozornej rady práve Ing. Gabriel Fischer (na snímke na titulnej strane). Zistenia boli pikantné aj preto, že ten istý Fischer bol aj viceprezidentom Hasičskej poisťovne, a.s., v ktorej bolo mesto Košice akcionárom. Súkromnej firme MMS tak umožnilo získavať provízie od poisťovne, ktorú vlastne spoluvlastnilo.
"Odkiaľ sa vzala spoločnosť MMS, s.r.o., personálne prepojená nielen na dnes už bývalé vedenie Hasičskej poisťovne, ale aj na súkromnú akciovú spoločnosť Veža, ktorá získala výhodne do podnájmu tržnicu Koala na mestskom Všešportovom areáli a to bez verejnej súťaže? Existujú aj ďalšie súvislosti, ktorými by sa mali zaoberať väčší špecialisti, ako sú poslanci a tými je podľa mňa finančná polícia. Odkiaľ sa vzala MMS na meste, keď neprešla žiadnym výberovým konaním,"pýtal sa rozhorčený poslanec Dittrich aj na tlačovej besede pred novinármi.
Exriaditeľ magistrátu G. Fischer tvrdí, že o ničom nevedel
"O fakte, že som predsedom Dozornej rady v nejakej spoločnosti Market Maker Slovakia som nevedel," trvá na svojom poslanec mestského zastupiteľstva za SOP Gabriel Fischer, ktorého sme oslovili.
"Bol som veľmi prekvapený, keď som svoje meno našiel na výpise z obchodného registra. Okamžite som reagoval a faxom som žiadal vysvetlenie od vedenia MMS, s.r.o., pretože tento zápis sa udial bez môjho vedomia," priklincoval svoje argumenty G. Fischer.
Na našu námietku, že v spoločnosti Market Maker Slovakia figuroval predsa aj jeho nadriadený v Hasičskej poisťovni, a.s., dnes už exprezident Žáčik a teda, že rozhodne nemôže povedať, že ľudí z MMS nepozná, G. Fischer odpovedal:
"Nepopieram, že ich poznám ako známych. Ale za predsedu dozornej rady ma ustanovili bez môjho vedomia, súhlasu a považujem to za podraz." Fischer tvrdí, že hocikto, kto má vaše meno, priezvisko a rodné číslo vás môže zapísať do obchodného registra.
Poslanec SOP Gabriel Fischer nepoprel ani naše informácie, že v košickom sídle spoločnosti MMS na 10. poschodí hotela Hutník, ktorý je majetkom mesta, sa často zdržiava, nepoprel ani to, že počul o firme Veža, ktorá v MMS figurovala ako spoločník.
"Okamžite po zistení, že som predsedom DR som faxom žiadal vysvetlenie od firmy MMS, s.r.o. Na svoj fax som obdržal oficiálny list a ospravedlenie od firmy MMS, ktorá zápis označila ako nedorozumenie. Považujem to za hrubé porušenie mojich občianskych práv," zdôraznil G. Fischer.
Na otázku, či vyzeráme ako hlupáci, keď nás častuje takými odpoveďami, Gabriel Fischer reagoval: "To v žiadnom prípade. Bolo to presne tak ako hovorím. Po porade so svojim advokátom urobím voči MMS prílušné kroky k legislatívnej občianskej satisfakcii."
List s rovnakým vysvetlením doručil G. Fischer aj poslancovi M. Dittrichovi, vďaka ktorému sa vraj dozvedel, že je predsedom Dozornej rady. Kolegovi vysvetlil aj dôvody odchodu z Hasičskej poisťovne, kde ako viceprezident nastúpil 1. júla 1999 po odchode z funkcie riaditeľa magistrátu v Košiciach.
"Od 15.3.2000 do 31.5.2000 som bol PNS a k 1. júnu 2000 som svoju činnosť v HP na vlastnú žiadosť ukončil, pretože som pochopil, že išlo o môj životný omyl," napísal v liste poslancovi Dittrichovi kolega Fischer.
Vedenie mesta po prevalení kauzy MMS vyradilo z hry
Zaujímavosťou pôsobenia spoločnosti Market Maker Slovakia v košických mestských vodách bol fakt, že jej vedenie mesta ochotne pomáhalo. Riaditelia mestských spoločností najprv dostali od riaditeľa magistrátu list, aby mestský majetok poistili cez sprostredkovateľskú Market Maker Slovakia, s.r.o. v Hasičskej poisťovni, a. s., v ktorej bolo mesto akcionárom. Keď sa v Hasičskej poisťovni vymenilo vedenie a odišli Žáčik i Fischer, aj na magistráte sa začalo hovoriť o vycúvaní z poisťovacieho biznisu, z ktorého radnica veru k zlatým tehlám neprišla, rozposlalo vedenie iný list. V ňom ich v júni 2000 riaditeľ magistrátu Ján Kovalčin naopak nabádal, aby sa rýchlo dali prepoistiť z Hasičskej do inej poisťovne, ktorú im vyberie opäť tá istá súkromná spoločnosť Market Maker Slovakia, s.r.o.
"Nepopieram, že som takýto list poslal, ale potom sa zistilo, že ide o veľký stret záujmov, keďže v MMS figurovali tí istí ľudia ako v Hasičskej poisťovni. Dovtedy som to nevedel," povedal nám v rozhovore riaditeľ magistrátu Ján Kovalčin.
" Ja som na magistrát nastúpil 1. januára a tá firma Market Maker Slovakia už pre mesto robila. Po nástupe som mal na zreteli iné väčšie problémy v meste, takže poistením majetku som sa nezaoberal. Naviac vtedy bola situácia v Hasičskej poisťovni ešte normálna, takže som predpokladal, že mestský majetok by mal byť v nej poistený," vysvetlil ďalej Kovalčin.
Na otázku, prečo vlastne mesto potrebovalo sprostredkovateľskú firmu na poistenie v poisťovni, ktorej je spoluamjiteľom, Kovalčin odpovedal:
"To neviem, firma tu bola. Ja som nevedel, že je to nejaká súkromná samostatná firma, ktorá získava provízie od Hasičskej poisťovne."
Za dôležitejšie ako vysvetľovanie toho, čo bolo, považuje riaditeľ Kovalčin fakt, že s podobnými praktikami už mesto nadobro skončilo.
"Market Maker Slovakia už nie je splnomocnená sprostredkovávať poistenie mestského majetku. Po previerkach ministerstvom financií v Hasičskej poisťovni,ktoré odhalili nedostatky, pripúšťam, že možno aj po verejnom vystúpení poslanca Dittricha sa primátor rozhodol vytvoriť komisiu na magistráte, ktorá bude odobrovať výber poisťovne jednotlivým mestským podnikom. Riaditeľov sme už na porade informovali, že MMS je definitívne mimo hry, nemá žiadne oprávnenie zastupovať mesto pri výbere poisťovne, aby na predošlé doporučenia nereflektovali," zdôraznil Kovalčin.
Ako jeho slová doplnil Ladislav Falat, vedúci referátu na košickom magistráte, splnomocnenie dostala MMS ešte od predchádzajúceho primátora. Na otázku, či išlo o lukratívne provízie, nám páni z magistrátu odpovedať konkrétne v číslach nevedeli. Zhodli sa však na tom, že keby si mesto nechalo poistiť každý majetok, išlo by o zaujímavé cifry.
"Mesto ani mestské podniky však nemali peniaze na to, aby si nechali poistiť všetko a už vôbec nie na vysoké poistky. Poistené sme dokonca nemali ani lesy, ale to už sme napravili. Postupne chceme poistiť aspoň všetky lukratívne budovy, autá sme už nechali prepoistiť z Hasičskej do poisťovne Kooperatíva," dodal Kovalčin.
Poprel, že by medzi súčasným a bývalým vedením radnice, aj keď je z jedného politického cesta, boli nejaké vzájomné trenice, či hádky.
"Nestrpím na úrade žiadnu politiku. S Fischerom vychádzame korektne, veď je to dokonca môj sused. V práci ma to však absolútne nezaujíma," vyhlásil Kovalčin.
Vstup mesta do Hasičskej poisťovne skončil fiaskom
Mesto Košice sa stalo akcionárom Hasičskej poisťovne (HP), a.s. Bratislava v roku 1995. Vtedajší radní páni vstup do poisťovacieho biznisu prezentovali ako lukratívnu záležitosť. V akciovke získali 8,67-percetný podiel, ktorý predstavoval 12 akcií. V nepeňažnom vklade vložilo do HP časť nehnuteľnosti na Požiarníckej ulici s pozemkami v hodnote 10 miliónov Sk a dvojmiliónovým peňažným vkladom. Dlho sa o fungovaní mesta v Hasičskej poisťovni nič nehovorilo, problémy sa začali objavovať koncom uplynulého roka. Ale až na októbrovom mestskom zastupiteľstve sa objavil konkrétny návrh vedenia mesta, ktoré odporúčalo, vzhľadom na vývoj hospodárenia v poisťovni, svojich 12 akcií odpredať za nominálnu hodnotu 1 milión Sk za kus. Poslanci tento návrh schválili. Kupci sa však po previerkach ministerstva financií na magistrát nehrnú. Dvanásťmiliónový vklad bude musieť mesto pravdepodobne navždy oželieť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.