MVDr. Anton HVOZDÍK, CSc., zoopsychológ
Otázka: Pravidelne sledujem vo Víkende poradňu "U zoopsychológa" a považujem ju v našich podmienkach za unikátnu. Napriek tomu, že už mám druhého psa, pri čítaní rôznych zoopsychologických prípadov mám rôzne pocity. Na jednej strane je to spokojnosť s dobrými vzťahmi s mojimi psami a na druhej som prekvapená rôznorodosťou abnormálnych prejavov psov, ale aj zlyhaní človeka. Chcem sa preto spýtať, aké sú najčastejšie poruchy správania u psov, ich príčiny a aké sú možnosti kontaktu s terapeutom.
Zn: Mgr. S. L., Košice
Odpoveď: Otázky čitateľky majú široký profesijný záber. Aj vzhľadom k redakčnému limitu pre podobné príspevky, bude odpoveď primeraná k uvedeným skutočnostiam.
Z údajov zo zahraničia vyplýva, že z celkových chovných problémov psov asi 35 - 40 % predstavujú práve etologické a zoopsychologické problémy. Z mojich skúseností môžem predpokladať, že percentuálne údaje v tomto smere sú v našich pomeroch podsttne vyššie. Príčiny tohto stavu treba vidieť v dvoch disproporčných rovinách. Prvou je expanzia chovu psov ako reakcia na zmenu životného štýlu za posledných desať rokov, ale aj ako prirodzenej závislosti človeka na zvierati v zmysle psychosociálnej potreby. Druhá stránka problému je daná nízkym etickým povedomím mnohých majiteľov psov, ktoré sa prejavuje nesprávnou motiváciou osvojenia si psa (exhibicionizmus, snobizmus, atď.), ako aj minimálnymi poznatkami z kynológie a zoopsychológie. Majiteľ pritom často vidí psa "len ako zviera", alebo naopak ho antropomorfizuje (poľudšťuje). Ani v jednom z týchto prípadov pes nemá adaptačné dispozície na zvládnutie takých prístupov, následkom čoho je riziko vzniku problémových a anomálnych foriem správania zvieraťa.
Pes, ako emocionálny sociálny druh zvieraťa s vysokým stupňom percepčno-kognitívnej inteligencie, nie raz diagnostikuje majiteľa svojim správaním tak, že ho spoznajú skôr ako majiteľ psa, pričom ani o tom nevie. Aj to sú rizikové situácie vzniku abnormálneho správania, s následnými napätými vzťahmi človek - pes.
Z najfrekventovanejších deviácií správania psov sú tieto:
Agresivita - patrí medzi závažne behaviorálne problémy celospoločenského charakteru. Deštruktívna etopatia - forma správania orientovaná na predmety a to hryzením a škrabaním. Fóbická neuróza - strachová forma správania vyvolaná akútnym alebo chronickým podnetom. Extrémna volalizácia - intenzívne, frekventované brechanie bez primeraného podnetu. Abnormálna hyperaktivita - extrémny pohyb zvieraťa, ktorý je neštandardný pre dané plemeno. Et - epimeletická anomália - abnormálna potreba psa sociálne komunikovať s majiteľom. Separačná depresia - extrémna apatická forma správania podmienená nečakaným a intenzívnym sociálnym strádaním (smrť majiteľa, dovolenky, atď...). Migračné aktivity - túlavé, útekové správanie. Eliminačné etopatie - psychosomatické poruchy močenia a defekácie. Sexuálne anomálie - masturbácia, extrémna preferencia alebo ignorácia sexuálnych partnerov.
Pokiaľ ide o záujem čitateľky o zoopsychologickú ambulanciu, tento špecilizovaný odbor v porovnaní s vyspelým zahraničím, ešte neprenikol do povedomia odbornej, chovateľskej verejnosti tak, ako si to vyžaduje súčasná profesijná a spoločenská objednávka. Kontaktná adresa je v redakcii Korzára.
Autor: Xe
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.