Antona Fábryho a štátneho tajomníka Ministerstva spravodlivosti SR Ladislava Scholcza. Urobil tak pri príležitosti končiaceho sa jubilejného roku 2000.
Prezident SR Rudolf Schuster SR sa rozhodol udeliť amnestiu, ktorou okrem určitých obmedzení odpúšťa nepodmienečné tresty odňatia slobody, ktoré boli uložené za trestné činy spáchané úmyselne vo výmere neprevyšujúcej šesť mesiacov, alebo ich zvyšky, a nepodmienečné tresty odňatia slobody, ktoré boli uložené za trestné činy spáchané z nedbanlivosti vo výmere neprevyšujúcej jeden rok alebo ich zvyšky. Ďalej ide o podmienečne odložené tresty odňatia slobody, ktoré boli právoplatne uložené za trestné činy spáchané úmyselne pred dňom tohto rozhodnutia vo výmere neprevyšujúcej šesť mesiacov, a podmienečne odložené tresty odňatia slobody, ktoré boli právoplatne uložené za trestné činy spáchané z nedbanlivosti pred dňom tohto rozhodnutia vo výmere neprevyšujúcej jeden rok. Tieto tresty odpúšťa prezident s účinkom, že sa na páchateľa hľadí, ako by nebol odsúdený. Udelená amnestia sa vzťahuje aj na nevykonané peňažné tresty, ktoré boli právoplatne uložené ako samostatné tresty pred dňom tohto rozhodnutia neprevyšujúce výmeru 15 000 korún a z peňažných trestov vyššej výmery časť rovnajúcu sa výmere 15 000 korún.
Amnestia sa dotkne približne 150 ľudí s nepodmienečným trestom, ktorí by mali byť prepustení už počas piatku. Počet podmienečne trestaných osôb, na ktorých sa vzťahuje amnestia, sa ešte presne nedá vyčísliť. Ich počet by však mal niekoľkonásobne prevýšiť počet amnestovaných ľudí s nepodmienečným trestom.
Prezident SR R. Schuster dodal, že v rámci celoplošnej amnestie neudelil žiadnu individuálnu milosť. Neomilostil teda ani exponenta HZDS Alexandra Rezeša, či privatizéra Karola Martinku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.