odchodu z Haify do Nazaretu, bol židovský Nový rok. To, že sa do Nazaretu nedostaneme, sa nám ani neprisnilo. Tu totiž platí, že vo sviatok žiadne služby nefungujú. Ani cudzinec si v tomto neporadí, aj on sa musí podriadiť. A tak až na ďalší deň, asi po hodinovej ceste autobusom, sme dorazili do Nazaretu. Pri pohľade naň som mal dojem, že sa tu zastavil čas. Dodnes leží medzi poliami, ovocnými sadmi a vinicami. Hoci je Nazaret pomerne hlučné mestečko s prevahou Arabov a pôsobí dojmom arabského mesta, predsa je odtiaľ najlepšie uskutočňovať poznávacie výlety do okolia. Dôležité je nájsť si najprv ubytovanie. Ubytovacích možností je veľa, no netreba sa dať zviesť prívlastkami pred názvom hotela alebo ubytovne, napr. kresťanský (to isté platí aj v Jeruzaleme). Veľmi nás to zarazilo, keď nám práve na takejto kresťanskej recepcii povedali veľmi "nekresťanskú" cenu za nocľah. Aj ostatné ubytovacie zariadenia sú prevažne kresťanské, no nájdu sa medzi nimi aj také, v ktorých je aj cena "kresťanská". Hneď v uličke Casa Nova, vedľa chrámu Zvestovania, sme objavili ubytovňu Nazareth s malou idylickou záhradou a kostolíkom. Milý a ochotný francúzsky personál radových sestier vám v nej poskytne priam hotelové ubytovanie.
Nazaret je obývaný od biblických dôb. Dnes má okolo 50 tisíc obyvateľov. Významným sa stal predovšetkým zásluhou Ježiša Krista. Tu prežil svoju mladosť, rozvinul svoje náboženské predstavy a hlásal svoje učenie.
Preto je v Nazarete mnoho kostolov, ktorých mená súvisia so životom Pána Ježiša, Panny Márie a celej Svätej rodiny. Najvýznamnejší a zároveň aj najväčší kresťanský chrám na blízkom východe, dokončený až v roku 1966 a napodobený v štýle renesancie, je chrám Zvestovania. Je postavený na mieste, kde sa Panna Mária dozvedela o nadchádzajúcom Ježišovom narodení. Predchádzajúce sakrálne stavby, či už križiacka bazilika alebo františkánska kaplnka, sú zaujímavo integrované v súčasnom chráme.
V areáli chrámu má snáď každá krajina sveta, kde žijú kresťania, svoj obraz Panny Márie. Návštevníci si so záujmom prezerajú svojské vyobrazenie a predstavy o Panne Márii. Potešilo nás, keď sme našli ten náš, zo Slovenska.
Čiastočne nás rušilo zhromaždenie mohamedánov v blízkosti chrámu. Schádzali sa k večeru na voľnom priestranstve a ich modlitby a obrady boli hlučné. Práve minulý rok dala izraelská vláda súhlas na stavbu mešity v blízkosti chrámu Zvestovania. Miestni katolíci vyjadrujú veľkú nespokojnosť s touto stavbou. Uráža ich náboženské cítenie a pred návštevou Sv. Otca na jar tohto roku bola zdrojom veľkého pohoršenia.
Len pár metrov od miesta, kde sa zjavil anjel Panne Márii, stojí Jozefova stolárska dielňa. Nad ňou je teraz kostolík sv. Jozefa. Predchodcom kostolíka bola križiacka stavba z 12. storočia. Jaskynka, ktorá je pod kostolom, slúžila kedysi Svätej rodine za obydlie. Je voľne prístupná pre verejnosť.
Ďalším zaujímavým miestom, ale to už podľa gréckovýchodného podania, je Mariánska studňa. Pri nej oslovil archanjel Gabriel Pannu Máriu, keď naberala vodu. Tmavou skalnou chodbičkou som sa dostal až k zurčiacej vode, vytekajúcej z prameňa. V 18. storočí na týchto miestach postavili kostolík archanjela Gabriela.
Z Nazaretu je možnosť podniknúť výlety taxíkom alebo autobusom do neďalekej Kánny. Tu podľa Nového zákona Pán Ježiš na svadobnej hostine premenil vodu na víno. Urobil zázrak, ktorý by bol vítaný v každej dobe. Vo františkánskom kostolíku z roku 1881, ktorý stojí na miestach zázračného premenenia, si môže návštevník pozrieť historicky drahocennú mozaikovú podlahu. Mestečko Kánna je aj rodiskom apoštola Bartolomeja.
Len asi hodinu trvá cesta autobusom do mesta Tiberias a k Genezaretskému jazeru. Sú tam miesta, spojené s pôsobením Pána Ježiša ako Kapernaum, Migdal (rodisko Márie Magdalény), Togha (miesto zázračného nasýtenia), Hora Blahoslavenstva (kázanie na hore), ale aj Izraelom okupované strategické Golanské výšiny. Táto prehliadka v okolí Galilejského jazera sa dá stihnúť aj v priebehu jedného dňa.
Okolie Nazaretu aj celé severné územie Izraela (Horná Galilea), je pomerne riedko osídlené a stále ešte relatívne tiché. Sú tam veľké chránené prírodné rezervácie. Oblasť Genezaretského jazera, kedysi pôsobisko Ježišovo, je dnes strediskom regiónu s mnohými zariadeniami pre šport, kúpanie a liečenie. Okrem biblického poznania ponúka aj ozajstné možnosti odpočinku v pravej prírode.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.