potvrdil plány na spoločné stretnutie s porazeným kandidátom demokratov Albertom Gorom. Schôdzka sa uskutoční v utorok 19. decembra, pravdepodobne vo Washingtone.
Bush prisľúbil, že sa zasadí za splnenie sľubov, ktoré počas kampane dali republikáni voličom. Tých vyzval, aby sa zjednotili a spoločne "ako jeden nedeliteľný národ" pracovali pre dobro a prospech USA. Prejav ukončil vetou: "Nech Boh ochraňuje Ameriku!" V príhovore Bush informoval o telefonáte, v ktorom Gore v noci nadnes uznal svoju porážku vo voľbách. "Ďakujem mu za ten telefonát, viem, že bol ťažký," vyhlásil víťaz volieb. Okrem voličov sa Bush za podporu poďakoval aj svojej rodine a vyjadril presvedčenie, že jeho manželka Laura bude skvelou prvou dámou USA.
Kandidát demokratov na úrad prezidenta USA Albert Gore v noci navčera SEČ telefonicky zablahoželal rivalovi z tábora republikánov G. Bushovi k víťazstvu v amerických prezidentských voľbách. Gore síce "hlboko nesúhlasí" s verdiktom Najvyššieho súdu USA, ale akceptuje ho. Gore v prejave odvysielanom viacerými TV spoločnosťami vyzval Američanov, aby dali bokom nevraživosť, ktorú v uplynulých piatich týždňoch právnych sporov dali najavo prívrženci demokratov i republikánov. Súčasne sa na občanov USA obrátil so žiadosťou, aby sa postavili za zvoleného prezidenta G. Busha.
Gore síce v porovnaní s Bushom získal o viac ako 300 000 hlasov navyše, ale napriek tomu sa musel podriadiť americkému volebnému systému, postavenému na výsledkoch hlasovania v jednotlivých štátoch únie. Z právneho súboja sa rozhodol odstúpiť po tom, čo Najvyšší súd USA v noci navčera odmietol požiadavku na ručné prepočítanie sporných hlasov na Floride. V tomto, pre celkové výsledky volieb kľúčovom štáte, podľa oficiálnych výsledkov tesne zvíťazil Bush. Viac ako 40 000 hlasov však bolo pri strojovom rátaní označených za neplatné pre nesprávne označenie zvoleného kandidáta.
Po boku Georga Busha bude počas funkčného obdobia stáť ako viceprezident Dick Cheney. Bush mladší si vybral za svojho spoluhráča v predvolebnej kampani tohoto bývalého ministra obrany skôr vďaka jeho lojálnosti než kvôli výraznému blysnutiu sa v predvolebnej kampani. Dick Cheney je totiž dlhoročný priateľ rodiny Bushovcov a jeho kariéra dostala zelenú počas úradovania Georgea Busha staršieho v Bielom dome.
Americký prezident Bill Clinton, zablahoželal novozvolenému americkému prezidentovi G. Bushovi k jeho oneskorenému volebnému víťazstvu a zároveň mu prisľúbil v mene celej svojej administratívy hladký priebeh odovzdania moci. "Myslím, že by sme mali využiť túto príležitosť na zjednotenie krajiny a mali by sme novej administratíve zaželať dobrý začiatok," vyhlásil Clinton. Ďalej dodal, že je na čase skončiť s nevraživosťou, ktorá poznamenala dni od 7. novembra, kedy sa začali prezidentské voľby v USA až do Gorovho stredajšieho uznania volebnej porážky.
Georgeovi Bushovi včera pri príležitosti jeho víťazstva v prezidentských voľbách prichádzali gratulácie od popredných predstaviteľov z celého sveta.
"Priateľstvo medzi Nemeckom a USA je postavené na pevných základoch. Rozhodujúca úloha, ktorú zohrali USA pod vedením vášho otca (prezidenta USA G. Busha seniora) pri zjednocovaní Nemecka je hlboko zakorenená vo vedomí všetkých občanov Nemecka," zdôraznil v svojom blahoželaní nemecký kancelár Gerhard Schröder.
Britský premiér Tony Blair vyjadril dnes v svojej gratulácii presvedčenie, že oba národy budú ďalej upevňovať ich "osobitné priateľstvo". Blairova manželka Cherie zaželala budúcemu prvému americkému páru do nadchádzajúceho funkčného obdobia veľa sily a úspechu.
Ruskí politici vo svojich prvých reakciách vyjadrili úľavu nad ukončením sporov okolo prezidentských volieb v USA. Prezident Vladimir Putin sa doteraz k výsledku volieb nevyjadril a ruské ministerstvo zahraničných vecí nechcelo reagovať pred jeho vyhlásením.
Rakúsky kancelár Wolfgang Schüssel vyjadril nádej, že hoci spory okolo sčítavania hlasov na Floride znamenajú pre USA určité bremeno, prekonajú sú. "A koniec-koncov budúci prezident sa môže spoľahnúť aj na prevahu svojej strany v americkom Kongrese."
Český prezident Václav Havel považuje Bushovo volebné víťazstvo za demokratické rozhodnutie. USA podľa Havla zvládli vďaka svojím ústavným tradíciam náročnú situáciu okolo prezidentských volieb. Konečné rozhodnutie vo veci víťaza prezidentských volieb v USA privítal aj švédsky premiér Göran Persson.
Japonský premiér Joširo Mori zdôraznil, že jeho krajina chce s Bushom spolupracovať na posilnení spojenectva medzi dvoma svetovými hospodárskymi mocnosťami. Japonsko uvítalo aj skutočnosť, že Bush pripisuje veľkú dôležitosť japonsko-americkému spojenectvu. Jedným z prvých gratulantov Bushovi bol aj čínsky prezident Ťiang Ce-min, ktorý mu v telegrame navrhol, aby pracovali na rozvoji čínsko-amerických vzťahov. Taiwanský prezident Čchen Šuej-pien vyjadril presvedčenie, že jeho krajina si počas Bushovej vlády vybuduje s USA užšie vzájomné vzťahy, založené na spoločnom rešpektovaní demokracie. Taiwanská televízia súčasne so stredajšími vystúpeniami Busha a Gora odvysielala aj Bushov predchádzajúci prejav, v ktorom sa zaviazal, že ak Čína napadne Taiwan, USA sa postavia na jeho obranu.
Austrália, uviedol jej premiér John Howard, si čo najúprimnejšie želá, aby USA pokračovali pod Bushovým vedením v doterajšej prosperite. Howardova konzervatívna vláda sa netajila tým, že by vo funkcii prezidenta uprednostnila pred Gorom Busha.
Autor: Austin/Washington (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.