stanovisko.
Obidve radnicou predložené alternatívy predpokladajú rovnakú sumu výdavkov v objeme 1 miliarda 769 miliónov 315 tisíc Sk, prvá ráta so schodkovým rozpočtom s príjmami 1 224 840 Sk, druhá s vyrovnanými príjmami i výdavkami.
"Reálne naplnenie príjmovej časti rozpočtu stojí a padá na predaji mestského majetku. S výdavkovou časťou sa hýbať nedá, keďže mesto, rovnako ako každá účtovná jednotka, musí mať všetky svoje záväzky zaúčtované. Celkový dlh mesta k dnešnému dňu je 2 miliardy 147 miliónov 872 tisíc 839 Sk. Z toho sú záväzky z obchodného styku (nevyplatené faktúry) vo výške 525 miliónov, strednodobé úvery tvoria 513 miliónov 542 tisíc 272 Sk, krátkodobé úvery 588 miliónov 240 tisíc a obligácie 521 miliónov 90 tisíc korún," vysvetlil hlavný kontrolór mesta Košice Ing. Ondrej Bernát.
Zdôraznil, že na budúci rok musí mesto splatiť istinu a úroky vo výške 690 miliónov. Daňové príjmy zo štátneho rozpočtu, s ktorými môže mesto počítať, prídu vo výške 477 miliónov 380 tisíc Sk a budú to pravdepodobne jediné isté peniaze.
"Z toho je jasne vidieť, že príjmy zo štátu nepostačia Košiciam ani na splatenie záväzkov mesta voči bankám v roku 2001. Kde sú ešte peniaze, za ktoré musí mesto zabezpečiť činnosti pre občanov, ktoré mu vyplývajú zo Zákona o obecnom zriadení (čistota, zeleň, ver. osvetlenie, údržba ciest atď.). Na pokrytie len tých najnevyhnutnejších výdavkov potrebuje približne 502 miliónov Sk. O peniazoch na nejaké rekonštrukcie, rozvojové projekty, či bytovú výstavbu ani nehovoriac," vysvetlil ďalej Ing. Bernát.
Pripomenul, že mestu reálne hrozí penalizácia za nevyplatené faktúry dodávateľským firmám. Keďže vo veľkých stavebných firmách došlo v poslednom čase k zmene vlastníckych pomerov, dá sa očakávať, že razantnejšie prístupia k vymáhaniu svojich pohľadávok voči mestu Košice.
"Z povedaného musí byť každému súdnemu človeku jasné, že iná možnosť ako pristúpiť k razantnému odpredaju mestského majetku nie je. Ja osobne som za predaj mestských lesov vcelku s tým, že z výnosu by sa vyplatili všetky dlžoby mesta a zvyšok by sa investoval do návratných projektov i bytovej výstavby. Treba si uvedomiť, že len na úrokoch zaplatí mesto v roku 2001 260 miliónov korún, ktoré si viem predstaviť využité na výstavbu nájomných bytov, čo by určite uvítalo mnoho mladých ľudí."
Hlavný kontrolór dáva vo svojom stanovisku poslancom aj námety, o ktorých by mali diskutovať a rozhodnúť. Jedným z nich je návrh na predaj mestskej akciovej spoločnosti Kovoslužba, ktorú mesto de facto nepotrebuje a príjem z prenájmu svojho majetku je zanedbateľný - ročne ide o 750 tisíc Sk, ktoré prídu do mestskej kasy.
"Ďalšou spoločnosťou, ktorú mesto nepotrebuje, sú prevádzky Reštaurácií, z ktorých sa v budúcom roku predpokladá príjem 850 tisíc. V súčasnosti sa vedenie mesta intenzívne zaoberá prípravou projektu reštrukturalizácie mestských podnikov, ktorá predpokladá jednak zlučovanie podobných činností pod jednu strechu a následné prenajatie priestorov a areálov na komerčné účely, jednak odpredaj časti obchodného podielu zahraničným investorom. V tejto súvislosti sa hovorí napríklad o Tepelnom hospodárstve," uviedol Ondrej Bernát.
Na našu námietku, že vedenie mesta už roky pri schvaľovaní rozpočtu hovorí o masívnom predaji majetku a potom sa mu v priebehu roka nepodarí predať za ani polovicu predpokladanej sumy, O. Bernát zareagoval:
"Skutočne to doteraz tak bolo. Rozpočty boli pekne namaľované, horšie to už bolo s praxou. Môj osobný vklad k zintenzívneniu predaja majetku je záväzok, že raz za kvartál vykonám kontrolu plnenia uznesení v súvislosti s odpredajom nehnuteľností a poslancom predložím vždy aktuálny zoznam, čo sa predalo a čo nie a aký je v tom problém."
Riaditeľ magistrát chce posilniť majetkovo-právne oddelenie a podľa O. Bernáta by tamojší pracovníci nemali byť len pasívnymi úradníkmi, ale aj obchodníkmi, ktorí budú k ponúkaniu majetku pristupovať aktívnejšie. Rezervy má mesto aj v propagovaní majetku ponúkaného na predaj formou dražieb, či verejných súťaží. Porušuje pritom dražobný poriadok, keď predaj nezverejní v dvoch médiách.
"Poslancom na štvrtkovom zastupiteľstve odporúčam schváliť vyrovnaný rozpočet, pretože som optimista a verím, že naplnenie príjmovej časti by malo byť našou métou, pre ktorej splnenie urobíme všetko. Vyrovnaná alternatíva je zdravo ambiciózna, s výdavkami sa nič robiť nedá, treba popracovať na predaji majetku," dodal na záver hlavný kontrolór mesta Košice Ing. Ondrej Bernát.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.