novinárov a zvolala tlačovú besedu. Strana, ktorá sa v uplynulom období vyhýbala médiám sa aj týmto krokom rozhodla poukázať na zmenu prístupu k informovanosti.
Prvým bodom tlačovky bolo neúspešné referendum. Jeho neúspech si krajský predseda HZDS Peter Chudík nedokáže vysvetliť, nakoľko preferencie ešte tesne pred plebiscitom hovorili o niečom inom. Ako povedal, z výsledku sú prekvapené a nevedia to vysvetliť, ani renomované agentúry, ktoré organizovali predreferendové prieskumy. "Výsledok referenda, je ale rozhodnutím občanov a treba ho akceptovať. HZDS ho však nevníma ako prehru," uviedol.
HZDS sa počas uplynulého roka pretransformovalo z hnutia na stranu, s čím bola spojená aj preregistrácia členov. K 30. novembru sa do strany v rámci Prešovského kraja preregistrovalo 7135 členov, čo tvorí 65 percent pôvodnej členskej základne hnutia. Tento stav predseda považuje za konečný. To, že kvantita členskej základne poklesla, podľa Chudíka neznamená, že strana stratila aj na kvalite. "Na tomto stave jasne vidno, koľko ľudí sa na HZDS nabalilo, koľkým išlo len o posty," uviedol. Najviac členov stratila strana podľa Chudíka v radoch štátnych zamestnancov, konkretizovať však odmietol.
Na február chystá HZDS - ĽS mimoriadne okresné snemy. Mimoriadny snem bude zvolaný aj v Bratislavskom, Banskobystrickom a Košickom kraji, kde zaznamenali najnižšiu preregistráciu členov. "Nevidím teda dôvod, prečo zvolávať mimoriadny krajský snem aj v Prešovskom kraji," vysvetlil Chudík.
Poslednou informáciou, o ktorú sa odteraz médiám otvorené HZDS - ĽS, prostredníctvom krajského predsedu s novinármi podelilo bolo rozhodnutie Republikovej rozhodcovskej komisie (RRK) HZDS, ktorá 16. novembra na dva roky zakázala vykonávať akúkoľvek stranícku funkciu doterajšiemu okresnému predsedovi HZDS Emilovi Blichovi. Podľa neho je toto rozhodnutie komisie právoplatné a nemá opravný účinok. Disciplinárny postih si Blicha vyslúžil po februárovom zasadnutí delegátov kraja, "Na tomto som bol zvolený za krajského predsedu, Emil Blicha s voľbami nesúhlasil a žiadal delegátov okresu Prešov, aby opustili rokovanie snemu, na základe čoho polovica prešovských delegátov odišla. V popoludňajšej diskusii to delegáti brali ako pokus o rozbitie snemu, preto bolo prijaté toto rozhodnutie," uviedol na margo zákazu výkonu funkcie pre Emila Blichu.
Hoci Chudík tvrdí, že rozhodnutie RRK je bez opravného účinku, Emil Blicha v nasledujúcom rozhovore uviedol, že rozhodnutie RRK považuje za mimoriadne neseriózne a rozhodol sa pre mimoriadny opravný prostriedok. Očakáva znovuprehodnotenie rozhodnutia Republikovou radou strany. Blicha poopravil tvrdenie Chudíka o priebehu februárového snemu. "Žiadal som aby voľbám predsedu predchádzala diskusia, čo je normálny stav. V diskusii odznel iba jeden príspevok a prešlo sa k hlasovaniu. Prešovských delegátov som vyzval aby opustili snem až na základe tohto postupu, s ktorým som nesúhlasil." V opravnom prostriedku Blicha apeluje na prehodnotenie procesu voľby predsedu, ale i na osobnú zaujatosť. Či sa po uplynutí zákazu bude uchádzať o nejakú ďalšiu funkciu v HZDS- ĽS momentálne povedať nevedel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.