Štefana Harabina z funkcie, predložil včera tento vládny návrh plénu Národnej rady SR minister spravodlivosti Ján Čarnogurský.
Osobitný spravodajca generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov pre nezávislosť sudcov a právnikov Dato Param Cumaraswamy počas novembrovej návštevy Slovenska konštatoval, že odvolanie Harabina z funkcie na základe súčasne zvoleného právneho postupu by vyslalo nesprávne signály do zahraničia. Myslí si, že výkon predsedu súdu nemôže byť oddelený od funkcie sudcu. Podľa názoru Čarnogurského vláda nebude meniť svoje stanovisko ku kauze odvolania Harabina ani po prípadnom zverejnení záverečnej správy osobitného spravodajcu Cumaraswamyho. Aj včera v parlamente minister zopakoval, že argumenty na odvolanie Harabina sú jasné a presvedčivé. Podľa jeho slov verejnými vystúpeniami v ostatnom čase presvedčil, že slovenská justícia si zaslúži lepšiu právnickú osobnosť v tejto funkcii.
Opoziční poslanci, ktorí vystúpili počas rozpravy k návrhu na odvolanie Harabina, označili tento proces za politickú čistku, ktorá znemožňuje nielen ministra Čarnogurského, ale aj celé Slovensko. Peter Brňák uviedol, že rozhodujúcim a podstatným pre odvolávanie predsedu NS SR je najvyšší zákon štátu a nie parlamentný rokovací poriadok či zákon o súdoch a sudcoch. Podľa Ústavy SR nie je možné pred uplynutím piateho roku funkčného obdobia odvolať predsedu NS SR z jeho postu. Hlasovanie o uvedenom vládnom návrhu sa bude konať pravdepodobne v utorok 19. decembra.
Parlament sa po prvý raz od prijatia ústavného zákona o konflikte záujmov v roku 1995 zaoberal včera správou výboru pre nezlučiteľnosť funkcií štátnych funkcionárov. Tí musia počas výkonu funkcií každoročne deklarovať aj svoje majetkové pomery, aj keď ich uvádzajú iba deklaratórnym spôsobom. Podľa oznámení 45 funkcionárov uvádza hodnotu ich hnuteľného majetku, majetkových práv a iných hodnôt vyššiu než jeden milión korún. Ide o 34 poslancov NR SR, jedného člena vládneho kabinetu a 10 štátnych funkcionárov. Správa parlamentného výboru prináša aj údaje o druhu majetku štátnych funkcionárov. Rodinné domy vlastní 101 a byty 106 funkcionárov, ornú pôdu vlastní 42, záhrady 47, lesy štyria, rekreačné chaty 29 a chalupy 17.
Skupina poslancov HZDS aj napriek neúspešnosti referenda predložila včera parlamentu návrh ústavného zákona o skrátení volebného obdobia parlamentu. Navrhujú, aby sa parlamentné voľby v SR nekonali na jeseň roku 2002, ale 7. a 8. júna, prípadne 15. a 16. júna. Odôvodňujú to tým, že septembrový termín nie je výhodný, lebo konštituovanie novej vlády brzdí proces prijímania legislatívy, najmä zákona o štátnom rozpočte na ďalší rok, a tak sa musí pristúpiť k rozpočtovému provizóriu.
Návrhom novely zákona o dani z dedičstva, dani z darovania a dani z prevodu a prechodu nehnuteľností, ktorý predložil nezávislý poslanec Ján Langoš sa snemovňa nezaoberala, pretože ho predkladateľ stiahol z rokovania. Parlament v dopoludňajších hodinách odhlasoval aj návrhy rozpočtov na rok 2001 Exportno-importnej banke SR, Fondu národného majetku SR, Národného úradu práce, Všeobecnej zdravotnej poisťovne a Spoločnej zdravotnej poisťovne. Poslanci odsúhlasili tiež návrh na použitie majetku FNM SR.
Zasadanie parlamentu bude pokračovať 44. schôdzou v pondelok popoludní a posledným rokovacím dňom zákonodarcov bude 19. december, keď sa skončí 43. schôdza Národnej rady SR.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.