najvážnejšej havárie v histórii využívania atómovej energie vo svete. Pokyn na odstavenie elektrárne vydal prostredníctvom televízneho spojenia z Kyjeva osobne prezident Leonid Kučma.
Službukonajúci černobyľský technik po pokyne aktivoval automatický bezpečnostný systém jediného funkčného reaktora číslo tri. Stlačením tlačidla s označením BAZ sa začali do reaktora spúšťať kontrolné tyče postupne ukončujúce reťazovú jadrovú reakciu. Oproti pôvodnému termínu sa definitívne zastavenie prevádzky Černobyľu omeškalo o niečo viac ako hodinu.
"Dnes zatvárame Černobyľ," vyhlásil ukrajinský premiér Viktor Juščenko pred reportérmi krátko pred odpojením reaktora. "Ukrajina dnes musí pochopiť, že Černobyľ je veľkou tragédiou pre svet." Kyjev po mnohoročnom tlaku Západu a prísľube rozsiahlej zahraničnej finančnej podpory pri odstavení elektrárne, jej zabezpečení pred únikom ďalšej radiácie a vylepšení bezpečnosti dvojice iných jadrových elektrární nakoniec súhlasil s ukončením prevádzky Černobyľu.
Oficiálne ukončenie prevádzky elektrárne sledovalo z kyjevského Paláca kultúry viacero oficiálnych predstaviteľov ukrajinskej i zahraničnej politickej scény. Okrem prezidenta Leonida Kučmu to bol napríklad i ruský premiér Michail Kasianov.
Napriek zjavnej úľave prakticky celého sveta vládla v objekte černobyľskej elektrárne pochmúrna atmosféra. Zamestnanci sa nie veľmi optimisticky pozerajú do budúcnosti, keď v priebehu niekoľkých rokov prídu všetci o svoje pracovné miesta. Černobyľ je obkolesený 30-kilometrovou neprístupnou zónou, ktorá podľa vedcov nebude z dôvodu zvýšenej radiácie obývateľná ešte mnoho storočí. Celý objekt elektrárne nachádzajúcej sa na len 135 kilometrov od metropoly Kyjev, je miestom s najvyššou úrovňou radiácie na svete.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.