Vlčia knižnica. Cieľom projektu je sprístupniť verejnosti informácie z oblasti ekológie prostredníctvom kníh, časopisov a iných propagačných materiálov.
"Média sa síce začali v posledných rokoch častejšie venovať ekologickým problémom, no rozsah, objektívnosť a kvalita podávaných informácií je často nedostačujúca až zavádzajúca. Verejnosti už dlhší čas chýba dostatok kvalitných a odborných informácií," uviedla koordinátorka projektu Veronika Zeľová, pričom zdôraznila, že "objektívnym a kvalitným zdrojom informácií pre jednoduchého človeka, ale i odborníka aj naďalej zostáva literatúra a periodiká, zaoberajúce sa práve touto problematikou".
Na Slovensku existuje viacero vydavateľstiev, ktoré vydávajú zaujímavé tituly o ekológii. Napriek pestrej ponuke je v súčasnosti obtiažne dostať tieto knihy a časopisy na pultoch kníhkupectiev. "Dôvodov je hneď niekoľko, žiadna reklama, zlá distribúcia, komerčne neatraktívne materiálové spracovanie na recyklovanom papieri a podobne. Napriek všetkým týmto prekážkam je zo strany širokej verejnosti o túto literatúru záujem," odôvodnila Veronika Zeľová vznik knižnice. Ako skonštatovala, knižný fond Vlčej knižnice k dnešnému dňu dnes obsahuje viac ako sto knižných titulov, vyše 160 brožúr, štúdií a propagačných materiálov a bezmála šesťdesiat časopisov. LZ VLK prispelo do fondu čiastkou osemtisíc korún, rovnakou sumou projekt podporil aj Mestský úrad v Humennom. Vlčiu knižnicu podporili viaceré slovenské ochranárske organizácie, medzi inými Sosna (Košice), SZOPK (Bratislava), EQ Klub (Pezinok), či Sloboda zvierat (Bratislava), ktoré knižnici venovali časť svojich materiálov.
Záujemcovia si môžu všetky tieto tituly vypožičať podľa zaužívaného knižničného poriadku Vihorlatskej knižnice na platný čitateľský preukaz.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.