zvýšiť v ňom čiastku pre obce a mestá o 1,1 miliardy Sk, čo by mohlo kompenzovať inflačné vplyvy a finančné problémy pri zvládaní základných samosprávnych funkcií. Tomu boli podriadené aj tohtotýždňové rokovania s premiérom vlády, ministerkou financií či pracovné stretnutia na úrovní poslaneckých klubov v parlamente. Štátny rozpočet pre rok 2001 je už však schválený. Čo na neho hovoria zástupcovia samosprávy?
"Aj keď nemôžeme vyjadriť úplnú spokojnosť, predsa sa len potvrdilo, že rokovania sa vyplatia," vyjadril sa pre náš denník prvý podpredseda ZMOS Milan Muška. Vychádzal zo skutočnosti, že pri schvaľovaní štátneho rozpočtu bolo všetko s výnimkou dvoch návrhov miest a obcí zmietnuté zo stola. Išlo o zvýšenie podielu na cestnej dani pre samosprávu z 30 na 40 percent, čo znamená navyše okolo 160 miliónov Sk, a ďalšie zvýšenie rozpočtu pre samosprávu sa týka podielu na dani z príjmov právnických osôb, ktorý bol zvýšený z navrhovaných 5,8 na 7,27 percenta. To predstavuje ďalšie zvýšenie príjmov pre samosprávy zhruba o 310 miliónov Sk. "Podielové dane sa oproti roku 2000 zvýšia o 990 miliónov korún, čo môžeme považovať tiež za úspech, lebo je to 12-percentný nárast oproti vládou navrhovanému 6,3 - percentnému nárastu," dodal M. Muška. K zvýšeniu o 100 miliónov Sk došlo aj u priameho finančného transferu štátu pre obce do 3 000 obyvateľov na výkon samosprávnych funkcií.
Predsa len k naplneniu predstáv samosprávy chýba ešte 430 miliónov Sk. Zostáva teda v platnosti výzva Rady ZMOS o mimoriadnych krokoch alebo táto hrozba je už zažehnaná? - vyzvedali sme ďalej u M. Mušku. "Začiatkom budúceho roka sa uskutočnia mimoriadne zasadnutia regionálnych združení ZMOS a budeme iniciovať aj zasadnutia obecných zastupiteľstiev a z ich výsledkov urobíme potom záver," skonštatoval.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.