Darovaciu zmluvu podpísali včera na pôde krajského úradu za prítomnosti jeho excelencie japonského veľvyslanca v Českej republike Hiroto Ishida, riaditeľa divadla Petra Himiča a prednostu KÚ Štefana Vranovského.
"Dosiaľ sme sa orientovali zväčša na západné Slovensko. Preto som rád, že sme mohli konečne podporiť aj kultúrnu inštitúciu na východe. Včera som sa bol pozrieť na operu Nabucco. Máte prekrásny divadelný dom. Fascinovalo ma, že na javisku v rámci scény horel naozajstný oheň. To by sme si v Japonsku nemohli dovoliť, keďže naše divadelné stánky sú zväčša drevené," uviedol Hiroto Ishida, ktorý Slovensko lepšie spoznal pri príprave pobytu princezny Sajako. Vtedy sa oboznámil aj s východom našej republiky. Ako dodal, v krajine vychádzajúceho slnka nás najviac zviditeľňujú práve hudobné telesá a operní speváci, ako napríklad Peter Dvorský či Edita Grúberová. "Moja manželka navštevuje v Prahe hodiny operného spevu, ale odporučili jej, aby sa prišla učiť práve na Slovensko. Tunajšia škola má vraj dobrý zvuk," prezradil veľvyslanec.
Podobné granty ako Štátne divadlo v Košiciach už v minulosti získali Slovenská filharmónia, Univerzita Komenského v Bratislave, Štátna opera v Banskej Bystrici, Slovenská televízia, Slovenské národné divadlo a Univerzitná knižnica v Bratislave.
Darcovia grant podmienili skutočnosťou, že sami realizujú aj nákup a dodanie nástrojov prostredníctvom domácich spoločností. Do konca marca musia byť na Slovensku.
Nástroje však nevyriešia personálny problém v tunajšom orchestri, ktorý má málo hráčov. Ako povedal riaditeľ, všetko záleží od rozpočtu, ktorého výšku sa dozvedia až januári. Podľa toho budú vedieť, či si môžu dovoliť poddimenzované hudobné teleso posilniť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.