kardinálom Angelom Sodanom si vymenili ratifikačné listiny k Základnej zmluve medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou. Týmto slávnostným aktom zavŕšili proces ratifikácie a zmluva nadobudla platnosť.
Schuster na záver svojej druhej návštevy Vatikánu, počas ktorej ho prijal aj pápež Ján Pavol II., vyjadril radosť z toho, že SR ratifikovala zmluvu so Svätou stolicou ešte v tomto roku, čím sa splnila jeho túžba. Podobne jeho pocity zo včerajšej historickej udalosti vyjadril aj kardinál Ján Chryzostom Korec. Pripomenul, že zmluva otvára brány pre uzavretie ďalších vykonávacích zmlúv. Prezident v tejto súvislosti síce konštatoval, že príprava zmlúv týkajúcich sa financovania katolíckej cirkvi na Slovensku, uplatňovania výhrady svedomia, oblasti školstva a pastoračnej služby v armáde a polícii bude ťažšia, ale nie nezvládnuteľná. Schuster je presvedčený, že ak sa predstavitelia štátu dokázali dohodnúť v prípade základnej zmluvy, nájdu spoločne s cirkvou aj spôsob ako vyriešiť ďalšie úlohy z nej vyplývajúce.
Prítomní biskupi hodnotili uzavretie zmluvy ako vstup do novej etapy vzájomných vzťahov medzi štátom a katolíckou cirkvou. Výhrady k tomu, že s týmto spôsobom deklarovala jej zvrchovanosť, označili za neopodstatnené. Taktiež odmietli vyjadrenia o neprehľadnosti ich hospodárenia.
Prezident SR ocenil aj gesto pápeža, že počas audiencie mohol sedieť po jeho boku. Keďže pápežov vzťah k Slovensku je veľmi blízky, Schuster by bol rád, keby sa mohla uskutočniť jeho návšteva na Slovensku. Spomenul, že už sa začína pracovať na tom, aby Svätý Otec v prvom roku tretieho tisícročia poctil svojou prítomnosťou obyvateľov Slovenska.
Vatikán - Výmenou ratifikačných listín Základnej zmluvy medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou sa začína nová etapa vzájomných vzťahov medzi krajinami. Uviedol to včera vo Vatikáne v prejave pred slovenskou delegáciou pápež Ján Pavol II. Podľa jeho slov úlohou cirkvi a štátu je aplikovať to, na čom sa obe strany dohodli. Poznamenal, že základným dôvodom spolupráce medzi cirkvou a štátom je dobro človeka.
Táto spolupráca musí chrániť a zaručovať práva človeka. Keď má cirkev plnú slobodu, ktorá jej patrí, je postavená do optimálnych podmienok, aby spolu so všetkými ostatnými živými silami v spoločnosti spolupracovala "na duchovnom a materiálnom dobre ľudskej osoby a na spoločnom dobre", ako hovorí preambula zmluvy. Pápež si želá, aby sa to, čo sa uskutočnilo včera, prispelo k upevneniu spoločenských zväzkov a k duchovnému a materiálnemu rozvoju slovenskej spoločnosti, ktorá má vždy osobitné miesto v jeho srdci.
Na veľmi srdečnom prijatí v sále Clementina sa prezident SR Rudolf Schuster poďakoval pápežovi za list, ktorý mu poslal v období, keď sa zotavoval po ťažkej chorobe. Časť prejavu prezident predniesol v poľskom jazyku a pápež celý prejav v slovenčine. Na rozdiel od zvyčajných audiencií si pápež posadil slovenský prezidentský pár a kardinála Jána Chryzostoma Korca vedľa seba, a nie oproti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.