finančná situácia v kraji dala prirovnať k pacientovi po treťom prežitom infarkte a hrozil totálny kolaps štátnej správy, decembrové rozhodnutie vlády o oddĺžení KÚ čiastkou 202 miliónov korún ho postavilo doslova na nohy. Ako je známe, počas roku 2000 sa vo všetkých oblastiach uplatňoval úsporný režim hospodárenia, pričom niektorí menej trpezliví dodávatelia médií a služieb pre potreby KÚ a organizácií ním riadených dokonca povypínali štátnym organizáciám elektrinu, plyn, zablokovali telefónne linky, či zrušili nájomné zmluvy. Nateraz sú však takéto "nechutnosti" minulosťou, pretože po vládnom "mikulášskom" darčeku zo 6. decembra by sa ochromené školstvo, sociálna starostlivosť a správa majetku štátu mala dostať na úroveň aspoň približne porovnateľnú aj s Bratislavským krajom...
"Je to úspech, že sme neskočili až tak, ako to vyzeralo ešte na začiatku. Do rozpočtového roka sme vstupovali s obrovským dlhom 313 miliónov korún, ktorý sme našimi vlastnými silami neboli schopní vyrovnať. Hoci sme našli aj niektoré vnútorné rezervy, celú sumu by sa nám bez pomoci štátu nepodarilo splatiť. Preto som rád, že po výjazdovom zasadnutí vlády v kraji prijala vláda návrh na naše oddĺženie vo výške 202 miliónov korún. Z nich pôjde 144 miliónov korún pre školstvo, skoro 48 miliónov na správu KÚ a zvyšných 10 miliónov na sociálnu starostlivosť. Škoda, že nie sme samospráva, viac by sme si užili," položartom si povzdychol prednosta KÚ Štefan Vranovský, ktorého doplnila vedúca odboru financií M. Karafová slovami "svet je hneď krajší, keď nás oddĺžili."
Za najväčšie klady roka poznačil Š. Vranovský snahu vládu uvoľniť financie na výstavbu protipovodňových systémov na Východoslovenskej nížine, nezatopenie striebronosnej bane Márie a začiatok prípravných prác pri spustení využívania geotermálnych vrtov v Ďurkove.
"Nebojujem za túto vec preto, že v Ďurkove bývam. V Európe je niečo podobné unikátnou záležitosťou a preto je nielen v našom záujme, aby geotermálnu energiu mohli obyvatelia nášho regiónu čo najskôr využívať," tvrdí krajský prednosta a dodáva, že s rovnakou vervou bude u vládnych predstaviteľov presadzovať aj lobbing pre potenciálnu výstavbu závodu BMW na Východnom Slovensku..
Do nového milénia vstúpi košický KÚ s predpokladaným dlhom "len" niečo nad 30 miliónov korún. Väčšinu zo spomínanej sumy budú tvoriť neuhradené decembrové faktúry v rezorte školstva a niekoľkými stotisícmi k tomu prispeje odbor sociálnej starostlivosti a správa KÚ. Minulý týždeň schválila NR SR štátny rozpočet, ktorý v kapitole KÚ uvažuje pre Košický kraj o miliardovom navýšení oproti minulému roku. Predstava ideálneho rozpočtu sa podľa Š. Vranovského pohybovala na úrovni o niečo vyššej ako 8 miliárd korún, pričom vláda im vyhovela takmer na 100 percent. Celkový rozpočet sa tak prvý krát od jeho neúmerného podhodnotenia v roku 1996 priblíži aktuálnym požiadavkám a potrebám kraja. Najviac zhltne školstvo (4,5 miliardy) a na sociálne dávky v kraji pôjde neuveriteľných 2 miliardy korún. Pri tejto príležitosti a možno aj kvôli včerajšiemu rokovania Svätého otca s prezidentom R. Schusterom vyslovil prednosta Vranovský aj jednu prosbu z roviny sci-fi, keď povedal: "Dal by boh, aby sa o rok suma vynaložená na sociálne dávky znížila na jednu miliardu."
Tak, či onak, zvyšné peniaze z rozpočtu sa použijú na správu KÚ, sociálnu starostlivosť, či valorizáciu miezd v rozpočtových a príspevkových organizáciách. Ministerstvo vnútra akceptovalo pripomienky. K pozitívnej zmene už došlo na preťaženom odbore sociálnych vecí, kde jeho pracovníčky síce nedostali viac než potrebné nové posily, ale namiesto toho sa im ušli nové počítače a vianočné odmeny. Sk. "Už si za to kúpili Ježiška," pochválil promptné rozdelenie odmien ich šéf a priznal sa nám, že aj jemu čosi kvaplo na prilepšenie od Pittnerovho ministerstva.
Ako ešte dodal krajský prednosta, ich budúcoročnou prioritou sa má stať vytváranie lepších podmienok pre rozvoj podnikania a v prípade schválenia reformy verejnej správy sa sústredia na jej sfunkčnenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.