ako by sa bývalý najmocnejší muž ŠtB ešte mohol ocitnúť za mrežami, je preto nový proces, o ktorý sa snaží vojenská prokuratúra. Posledné slovo bude mať Najvyšší súd, na ktorý prokuratúra podala sťažnosť voči rozhodnutiu Vojenského súdu.
"Sťažnosť na Najvyšší súd určite podáme, hneď ako preštudujeme spis. Lehota na podanie sťažnosti je 6 mesiacov, určite ju nepremeškáme," povedal SME námestník generálneho pokurátora SR Košťál.
Najvyšší súd je v tomto prípade poslednou odvolacou inštanciou. Vojenská prokuratúra už vyuťila opravné prostriedky, keď sa odvolala na Vyšší vojenský súd v Trenčíne, ktorý však potvrdil rozhodnutie Vojenského obvodového súdu v Bratislave. Práve ten rozhodol o tom, že táborský rozsudok je platný aj na Slovensku a tiež o tom, že je premlčaný. prípad preto prechádza na civilnú pokuratúru, ktorá podá sťažnosť na Najvyšší súd. Ak by ju Najvyšší súd uznal za oprávenú a rozhodol o tom, že táborský rozsudok na Slovensku neplatí, voči Lorencovi by sa mohol začať nový súdny proces. V ňom by mohol byť Lorenc znova odsúdený.
Alojz Lorenc bol v roku 1992 v Tábore odsúdený na 4 roky väzenia za zneužívanie právomoci verejného činiteľa pri preventívnom zatýkaní disidentov v rokoch 1988 - 1989. Proti rozsudku sa odvolal. Odvolacie konanie sa skončilo až po rozdelení federácie v r. 1993. Lorenc ako slovenský občan odmietol nastúpiť výkon trestu v Čechách. Na slovensku sa začalo nanovo zhromaž?dovanie materiálu. Keď bolo konečne v júni 2000 ukončené a vojenský prokurátor podal návrh na nový súdny proces, súd rozhodol, že táborský rosudok je vykonateľný a premlčaný.
Minister spravodlivosti Ján Čarnogurský sa k prípadu Lorenc nemôže vyjadriť, ke?dže sa zotavuje po operácii.
Autor: mar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.