v Banskej Bystrici stabilizovaný. Ak sa nevyskytnú komplikácie, do desiatich dní by mohol byť doma. K možným komplikáciám sa zatiaľ lekári nevyjadrujú, mali by však byť minimálne a nemali by ovplyvniť výkon funkcie ministra. Za veľké šťastie odborníci označujú, že mechanizmus úrazu nepokračoval, pretože mohlo dôjsť k poškodeniu miechy a k ochrnutiu.
Štvorčlenný tím pod vedením bratislavského experta z Kramárov Jozefa Lohnerta operáciu ministra posunul o jeden deň skôr, ako však povedal Bucek, nešlo o zhoršenie ministrovho stavu, ale o zefektívnenie celého procesu vyšetrení a operácie, ktorá trvala vyše hodinu. Podľa jedného z operatérov primára traumatológie E. Bielika pri zákroku hrozilo "obrovské" riziko, pretože lekári nevedeli celkom presne, či fragment zo zlomených stavcových oblúkov nie je zapichnutý v niektorej z dôležitých ciev. Lekári odobrali štep z bedrovej kosti, cez hrdlo revidovali krčnú chrbticu, odstránili porušenú platničku, vložili štep a poškodené stavce zafixovali dlahou. J. Lohnert zostal v nemocnici, až kým minister nebol pri plnom vedomí.
"Ján Čarnogurský po operácii pospáva, musíme ho budiť a nútime ho zhlboka dýchať, aby sme predišli komplikáciám, napríklad zápalu pľúc, ktorý takéto stavy sprevádza," konštatoval Čarnogurského ošetrujúci lekár M. Kamenský.
Lekári Rooseveltovej nemocnice venujú maximálnu pozornosť aj ostatným pacientom z piatkovej hromadnej havárie. Včera operatívne stabilizovali zlomeninu stehnovej kosti najvážnejšie zraneného 23-ročného Gabriela R., dnes by sa mala podrobiť operácii trieštivej zlomeniny stavca aj 24-ročná Zuzana Š. a v stredu vodič Avie Vojtech K., ktorému odoperujú jabĺčko.
Títo traja pacienti boli po nehode v bezprostrednom ohrození života. Vodiča Avie zachraňovali už počas transportu a neskôr na urgentnom príjme. Ďalších dvoch previezli rovno na anestéziologicko-resuscitačné oddelenie. Gabriel R. mal masívne brušné krvácanie a roztrhnuté pľúca. Ako uviedol primár ARO V. Kollárik, rozhodovali minúty. Pacientka z päťčlennej posádky Lady (dvaja nehodu neprežili) mala zlomený krčný stavec, veľké krvné straty v oblasti polámanej panvy a aj kvôli pretrvávajúcemu riziku tzv. šokových pľúc je stále na Kollárikovom oddelení.
"Všetkým poskytujeme takú starostlivosť, akú si ich stav vyžaduje. Nikdy nie je dobré, keď sa na prominentnom pacientovi začne niekto učiť. Musí byť rutinný program, štandardné vyskúšané postupy, desiatky pacientov a popri nich sa už zvezie aj minister," dodal V. Kollárik na margo postupov lekárov od piatkovej tragickej autonehody.
Riaditeľ nemocnice a člen operačného tímu M. Bucek vyjadril spokojnosť nad kooperáciou slovenských lekárov. "Oslovili sme bratislavských kolegov, aby to bola tímová práca, aby nikto nemohol spochybniť, že sa niečo zanedbalo," konštatoval. V súvislosti s operáciou pripustil, že záujem novinárov a medializované spochybnenie slovenského zdravotníctva v kauze prezidenta Schustera neprispievalo k pohode operatérov.
"Nie sme bohovia, sme normálni ľudia. Som rád, že sme nechceli byť tí osvietení, ktorí by ministra odoperovali a pozvali sme odborníkov, ktorí nám pomohli," dodal primár Bielik.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.