dánski chcu vyklonovať perfektný vianočný stromček
Londýn/Kodaň (TASR) - Anglickí vedci vypestovali geneticky modifikovaný "superzemiak", ktorý pri nedostatku vody žiari, informoval o tom včera vedúci projektu profesor Anthony Trewavas. Vedci z univerzity v Edinburghu injekčne vstrekli do rastlín zemiaku fluorescenčný gén svetielkujúcej medúzy Aequoea victoria, ktorý spôsobuje, že pri nedostatku vlahy listy zemiaku žiaria zelenou farbou. "Toto je poľnohospodárstvo budúcnosti. Rozmýšľali sme, ako by sa dali monitorovať zdroje vody na poli a pochopili sme, že túto informáciu má samotná rastlina," povedal profesor Trewavas pre agentúru Reuters.
Žiariace zemiaky nie sú určené na konzumáciu, ale budú slúžiť ako "dozorcovia" - budú zasadené vedľa komerčných rastlín a upozornia farmárov, kedy rastliny budú potrebovať zavlažovanie. Žiara zemiaka nie je voľným okom skoro vôbec viditeľná, ale na jej odhalenie je potrebné malé zariadenie, ktoré sa vojde do dlane. Pokusy s rastlinou priamo na poliach sa začnú na budúci rok, ale podľa Trewavasa potrvá najmenej 20 rokov, kým sa bude táto svetielkujúca rastlina bežne používať.
Túto technológiu vedci plánujú použiť aj pri ďalších druhoch zeleniny a ovocia.
Ak uveríme sľubom dánskych vedcov, v budúcnosti nám už Vianoce nebudú kaziť problémy so stromčekmi. Tie vraj rušia pokojnú sviatočnú atmosféru už len tým, že sú krivo narastené a kazia tak dojem dokonalosti Vianoc, tvrdia vedci. Ako oznámil nemecký magazín Focus, dánski vedci preto pracujú na vytvorení ideálneho vianočného stromčeka. Ten by mal byť symetricky rovný, s pekne hustým a mäkkým tmavozeleným ihličím. Okrem toho by nemal perfektný vianočný stromček z dielne dánskych vedcov opadávať.
V skutočnosti spĺňa takýto ideál krásy ani nie polovica stromčekov. Vedci sa rozhodli tento stav zmeniť za pomoci modernej génovej a biotechnologickej metódy tým, že vyklonujú vianočné stromčeky ideálnych rozmerov. Prvé pokusy, ktoré robili botanici z univerzity v Kodani, boli úspešné, takže masovú produkciu ideálnych vianočných stromčekov omožno čakávať už o päť až desať rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.