využiť. Clinton sa totiž po minulotýždňovom pokuse sprostredkovať politický konsenzus v Severnom Írsku, chystá stráviť tento týždeň oživovaním blízkovýchodného mierového procesu.
Palestínska a izraelská delegácia včera pricestovali do Spojených štátov, aby napriek neutíchajúcemu konfliktu začali novú diplomatickú iniciatívu. Clintonova snaha by sa však nemala považovať za zúfalé snaženia muža, ktorý ešte dúfa, že zanechá svoj vlastný odkaz. Americký prezident si určite uvedomuje vysokú pravdepodobnosť totálneho neúspechu. Je otázne, či Izraelčanom a Palestínčanom po traume posledných troch mesiacov zostala ešte viera v mierový proces. Bill Clinton však koná správne, keď im chce ponúknuť zmysluplnú alternatívu, píše britský denník Times.
Times dnes v súvislosti s dianím na Blízkom východe uverejnili exkluzívnu informáciu, podľa ktorej bývalý izraelský premiér Šimon Peres v nedeľu rokoval so svojimi politickými poradcami o tom, či má vystúpiť zo Strany práce a uchádzať sa vo februárových voľbách ako nezávislý kandidát o post predsedu vlády. Times očakávajú, že Peres zverejní svoje rozhodnutie začiatkom tohto týždňa po rozhovoroch s ľavicovou stranou Merec.
Posledné prieskumy citované britským denníkom dávajú Peresovi najväčšie nádeje zo všetkých ľavicových kandidátov. A pokiaľ by proti sebe vo voľbách stáli Peres a líder najsilnejšej opozičnej strany Likud, Ariel Šaron, Peres by zvíťazil. Jediným politikom, ktorý má väčšie šance, je Benjamin Netanjahu - ten však doteraz nemá zaručenú kandidatúru.
Peres bude, ako píšu Times, voličom ponúkať pokračovanie mierového dialógu s Palestínčanmi. Na rozdiel od Ehuda Baraka, ktorý Izraelčanov nedokázal presvedčiť o svojej schopnosti presadiť mier, Peres je jedinou osobnosťou z tábora ľavice, koho mierová politika doposiaľ, aspoň v očiach značnej časti voličov, nezlyhala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.