parlamentu sa v rámci nedávnej diskusie na túto tému rozdelila na dva tábory. Poslankyňa Anne Beggová, ktorá sama trpí na nevyliečiteľnú chorobu kostí
Na druhej strane, poslanec Konzervatívnej strany Edward Leigh, prirovnáva "terapeutické klonovanie" k metódam nacizmu. Aj nacisti ospravedlňovali genocídu argumentmi, že niektoré rasy sú nižšej hodnoty, a o to isté sa podľa jeho slov snažia dnes aj niektorí vedci, ktorí tvrdia, že klonované embryá nie sú v podstate "skutočnými" ľuďmi.
Keby mala v tejto otázke rozhodnúť labouristická vláda Tonyho Blaira, stala by sa Británia prvou európskou krajinou, ktorá by povolila terapeutické klonovanie embryí so zárodočnými bunkami starými dva až tri týždne. Pri terapeutickom klonovaní vzniká ľudské
embryo za účelom výskumu.
Výskum embryí zo skúmavky bol vo Veľkej Británii povolený už dávno, len klonovanie bolo zakázané. Štátna sekretárka Yvette Cooperová prirovnáva klonovanie ľudských embryí k novodobému "svätému grálu", ktorý by mohol pomôcť pri odstraňovaní takých pliag ľudstva, akými sú leukémia, Parkinsonova a Alzheimerova choroba, či skleróza.
Obava, že povolením klonovania embryí je otvorená cesta ku klonovaniu ľudí, sa zdá byť oprávnená aj predstaviteľom Konferencie katolíckych biskupov Británie a Írska. Pápež Ján Pavol II. a katolícka cirkev sú zásadne proti akejkoľvek manipulácii s ľudskými embryami, pričom svoj postoj odôvodňujú tým, že život človeka sa začína už jeho počatím.
Zo strany ostatných európskych krajín sa cíti byť Británia v tomto smere tvrdo kritizovaná. Európsky parlament sídliaci v Štrasburgu 7. septembra tohto roku prijal rezolúciu, v ktorej označuje klonovanie ľudských embryí na terapeutické účely za odporujúce "úcte k ľudskej dôstojnosti". Dokument britskú vládu vyzval, aby zmenila svoj zámer využívať na vedecké účely klonovaním vytvorené ľudské embryá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.